Szczyt ekonomiczny w Davos już tradycyjnie gromadzi szefów państw, największych firm światowych, banków i przedstawicieli mediów. Miejsce dla mnie na zawsze skojarzone z „Czarodziejską górą” stało się też światowym centrum hipokryzji ekonomicznej. Wielcy grają życiem mniejszych i na „wolnym rynku” sprzedają przeróżne regulacje. Hi, hi, hi …

Amerykanie chcą udowodnić światu, że są ciągle najwięksi. Chińczycy chcą ograć do reszty Amerykanów. Europejczycy za to chcą … zachować różnorodność biologiczną planety. Hi, hi, hi … Kiedy przeczytałem gdzieś w czeluściach Internetu o tej różnorodności biologicznej jako temacie debaty w Davos, to po prostu „odleciałem” razem z tym chorym dzieckiem ze Szwecji, które jest wożone po świecie w ramach światowej wojny o klimat i dotarło właśnie do Davos.

Forum odbywa się już pięćdziesiąty raz. Miejscowość jest na tyle piękna, że warto ją odwiedzić, ale czy w takim tłoku można coś zobaczyć? Wątpię. Warto też prowadzić rozmowy, ale czy w takim tłoku można coś uzgodnić, dogadać czy się porozumieć. Wątpię. Moim zdaniem takie spotkania nie mają już najmniejszego sensu, ale przecież współczesny świat z myśleniem i rozsądkiem nie ma zbyt wiele wspólnego, no chyba że zarabianie pieniędzy uznamy za najwyższą wartość samoistną, wtedy wszystko ze szczytem w Davos na czele zyskuje nowy wymiar.

Europa nawet w Davos staje się kolejny raz religijnym „ciemnogrodem”, w którym wiara w moc klimatu ma decydować o polityce, gospodarce i życiu społecznym. Nie wiem, kiedy nastąpi powrót do realnego życia, ale wpychanie nowym kapłanom tej religii ogromnych pieniędzy już trwa w najlepsze i przebija świętopietrze wieków średnich w Europie. Polska, oczywiście, będzie jedną z największych ofiar tej religii. Hi, hi, hi … Taki nowy polski mesjanizm to będzie. Za klimat! Hi, hi, hi …

Trzydzieści lat temu Polacy zniszczyli swoje stocznie na rzecz Niemców, bo panowała religia wolnego rynku. Dzisiaj tracimy kopalnie i huty, bo modlimy się do klimatu i też szanujemy dla Rosjan wolny rynek. Głupota polskich władz jest prawie wzorcowa i nie da się porównać z żadną głupotą na świecie.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s