Pomysł naprawiania sądów poprzez obrady przy okrągłym stole jest trochę podobny do leczenia gorączki w piecu. Polacy mają chyba złe wspomnienia po 1989 roku, a teraz okrągły stół w sprawie sądownictwa miałby powtórzyć tamtą „grubą kreskę” jeszcze raz w mniejszej skali kasty sędziowskiej? Nie wiem, kto dałby się na to nabrać?

Na dzisiaj nie ma już rozwiązania problemu sądownictwa w Polsce. Spór prowadzony pomiędzy prawnikami i politykami wszedł w fazę nierozwiązywalną. Jedynie ostateczna likwidacja państwa polskiego w federalnej Europie może ten problem zakończyć. Do takiej konstatacji chcą nas doprowadzić politycy i też sędziowie? Hi, hi, hi … W takim razie może z duchem czasu pójdźmy dalej i zacznijmy od likwidacji polskich, niepotrzebnych polityków oraz opornych sędziów. Jeśli zapłacimy Trumpowi i przekonamy go, że pewna grupa polskich polityków oraz sędziów stoi na drodze naprawy polskiego sądownictwa, to … spadną rakiety w odpowiednie miejsca. Hi, hi, hi …

Mało Polaków zdaje sobie sprawę z konsekwencji podpisania traktatu lizbońskiego w wersji ostatecznie przyjętej przez Lecha Kaczyńskiego. Celem traktatu jest stopniowe powstanie federalnej Europy i nic tego celu już nie zatrzyma. Jedynie wyjście poszczególnych państw może zachować ich suwerenność, jak zdarzyło się w przypadku Brexitu. Polexit nie zdarzy się nigdy, bo ogromna większość polskich polityków jest za federalizacją Europy, a ich hasła patriotyczne włóżmy pomiędzy bajki.

Polityczne bicie piany przy następnym okrągłym stole nie ma najmniejszego sensu, bo wszystkie strony biją się o osoby swoich sędziów, natomiast nie mają konkretnych pomysłów na zmianę procedur albo zmianę organizacji sądów, a właśnie od tego może zależeć poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Wyroki naprawdę mogą zapadać szybko i sprawiedliwie, ale ciągła wymiana personalna tej możliwości na pewno nie da.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s