Wielkie zdziwienie nastało po wystąpieniu Putina w kwestii historii II Wojny Światowej. Polacy się oburzyli po słowach na temat przyczyn wybuchu wojny i bagatelizowania układu Ribbentrop-Mołotow. No i wyszła bolesna sprawa Zaolzia, która tak bardzo nie pasuje do całości polskiej historii, bo jest odpowiednikiem radzieckiego 17 września 1939 roku.

Putin doskonale wie, jak uderzyć w Polaków, żeby zabolało. Pracuje przy tego typu uderzeniach sztab ludzi, który dokładnie przygotowuje wystąpienia i umocowuje je w historii naszych relacji. Nie wiem tylko, czemu to ma służyć, bo przecież lewicująca Europa tak naprawdę ma historię … gdzieś, natomiast Polacy nie powinni w ogóle reagować na słowa Putina albo cytować mu fragment powieści „Prawiek i inne czasy” naszej noblistki, która pięknie opisała seks międzygatunkowy czerwonoarmisty z kozą. Ten cytat z literatury pięknej jest dobry w ramach całej dyskusji na temat wyzwalania Polski przez wojska radzieckie.

Tokarczuk jest autorytetem niekwestionowanym i nawet Putin jej nie przebije w swojej błyskotliwości odwracacza historii. Myślę zresztą, że oboje mają wiele wspólnego w niechęci do Polaków i oboje mogliby dużo wnieść do nowoczesnych badań „naukowych” nad polskim faszyzmem. I może właśnie o to chodzi, żeby tego typu ludzie wreszcie przestali ukrywać swoje związki przekonań i rozpoczęli jawną współpracę. Hi, hi, hi … Tokarczuk zostałaby piewcą Putina, co byłoby takim domknięciem koła historii w Polsce po wierszach Wisławy Szymborskiej (też noblistki polskiej) pisanych dla Stalina.

Nie dziwmy się Putinowi, bo on realizuje w opowieściach historycznych interes narodowy własnego kraju. Dziwmy się naszym noblistkom i panom Czarzastym, którzy dzisiaj razem z Putinem opowiadają dziwne wersje historii Polski.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s