Wyniki wyborcze w Wielkiej Brytanii nie pozostawiają wątpliwości: społeczeństwo chce Brexitu. Teraz idzie czas na Polexit, do którego trzeba przygotować Polaków poprzez edukacją, wychowanie i wyobraźnię. Unia Europejska może niedługo umrze śmiercią naturalną, bo ten wielki entuzjazm dla niej pozostał jedynie w społeczeństwach niedouczonych. Paradoks. Polakom wciskają przekonanie, że oświecone umysły dążą do integracji europejskiej, natomiast nikt nie mówi o oświeconych umysłach, które projekt – Unia Europejska – krytykują w bardzo poważny sposób, stosując do tej krytyki zespół logicznie ułożonych argumentów.

Zwyciężył pragmatyzm Brytyjczyków i niechęć do poddawania się ideologicznym przedsięwzięciom, do których Brytyjczycy nigdy mieli pełnego przekonania. Niestety, nie dało się dłużej wmawiać wszystkim, że wszyscy ludzie na świecie mogą uznawać te same wartości i podporządkować im całe swoje działanie. Po co zresztą ludzie mieliby się podporządkowywać? Mamy dwudziesty pierwszy wiek i nikt nic nie musi. Hi, hi, hi …

Znamienne jest po ogłoszeniu wyników wyborów jedno: wzrost wartości funta. I co? Czy dotychczasowe wahania jego wartości nie były czystymi spekulacjami? Czy Wielka Brytania nie zyska na Brexicie? Czy Unia Europejska nie udusi się od … nadmiaru tlenu z nowego ładu klimatycznego? Zobaczymy wkrótce.

Obawiam się tylko teraz, że Boris Johnson może wykorzystać to przytłaczające zwycięstwo w wyborach do różnych rozgrywek polityczno-biznesowych z Brexitem niezwiązanych. Trudno też przewidzieć rozwój relacji brytyjsko-amerykańskich, co z kolei może bardzo zmienić całe stosunki USA z resztą Europy.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s