Emisja dwutlenku węgla nie może być czynnikiem decydującym o zmianach klimatycznych, a już na pewno świat nauki nie ma na to jednoznacznych dowodów. Nie wiemy nawet dokładnie, czy zwiększony poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest skutkiem czy jest przyczyną ocieplenia klimatu. Obracamy się w kręgu hipotez, wiary i … chęci zysku.

W dziejach ludzkości było wiele momentów, w których jakieś supozycje generowały bezgraniczną wiarę w ich prawdziwość i podporządkowywały tej wierze prawie całą działalność ludzi. Czy podobnie będzie z walką z dwutlenkiem węgla? Nie wiem, ale polityczne decyzje Unii Europejskiej wskazują na to, że mamy właśnie taki moment. „Moment niedźwiedzia” napisałaby pani Olga Tokarczuk. Hi, hi, hi …

Sytuacja przypomina mi tę z wieków późnego średniowiecza i kilku następnych do upadku I Rzeczypospolitej, kiedy pobierano świętopietrze, a przede wszystkim lansowano w Polsce społeczny model szlachcica-pana i włościanina, który pracą się nie hańbi oraz handlu nie dotknie. Produkty rolne z Polski szły za półdarmo do Europy, a Polacy mieli cieszyć się z europejskiego „poklepywania po plecach”. Bóg od Polaków wymagał posłuszeństwa i opłat. W tym samym czasie Europejczycy budowali już kapitalizm i mieli prawdziwe kolonie do eksploatacji i polskie kolonie wymyślone przez wyżej wspomnianą panią Olgę Tokarczuk, służące Zachodowi za źródło zboża, skór czy właśnie świętopietrza.

Gotowali Polskę setki lat i znowu gotują. I ugotują Polskę, jak gotuje się tę przysłowiową żabę. Ugotowani Polacy już nic nie zrobią.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s