Mamy dzisiaj w Polsce demonstracje w obronie wolnych sędziów albo wolnych sądów. Nie wiem, bo osobiście się pogubiłem. Nie wiem nawet, po której stronie tego sporu mam teraz stanąć. Hi, hi, hi …

Brzydzę się feudalizmem sądowym, który sędziowie całego świata chcieliby wprowadzić ludzkości, ale brzydzę się również polityką PiS w jej chaosie, nepotycznym obsadzaniu stanowisk w sądach i psuciu przepisów prawa dla celów własnych. Nie widzę pozytywnych bohaterów w tej sytuacji i nie widzę w tym układzie pozytywnego rozwiązania, bo „chciejstwo” którejkolwiek ze stron sporu wokół sądów nie zmieni niczego poza wzrostem poziomu obrzydzenia do obu stron.

W czasach totalnego upadku autorytetów i wiedzy powszechnej o słabości ludzkiej natury nie można utrzymywać grupy ludzi stojącej ponad innymi. Sędziowie muszą podlegać takim samym prawom i obowiązkom, jakim podlegają pozostali obywatele świata. Osądzanie sędziów powinno być normalną procedurą prawną. Osądzanie polityków powinno również być normalną procedurą prawną. Zróbmy może referendum w sprawie zniesienia immunitetów dla sędziów i polityków? Może trzeba będzie powołać do ich sądzenia specjalne trybunały ludowe? Hi, hi, hi …

Utrzymywanie poprzez immunitety kast wybranych i nietykalnych w relacji do podstawowych praw człowieka oraz zasady równości wszystkich ludzi wobec prawa jest jakimś archaizmem – mega przeżytkiem rodem z epoki kamienia łupanego. Ludzie demonstrujący pod sądami w Polsce powinni mieć świadomość udziału w wybitnym ciemnogrodzie.

Piotr Tomski

4 uwagi do wpisu “Osądzenie sędziów jest niezbędne

  1. Gdzieś natknęłam się na informację, że w noc połączenia NRD i RFN zlustrowano sędziów i prokuratorów. 70% wyrzucono na zbity pysk. A u nas był okrągły stoliczek z milionem kantów i brak dekomunizacji. To nasz polski grzech główny.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s