Kiedy dwie bandy załatwiają porachunki między sobą, to cierpi całe ich otoczenie. W polskim sądownictwie mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją, w której cierpi całe społeczeństwo, bo dwie bandy sędziów i sądowych zarządców załatwiają między sobą porachunki.

Wierzyłem dawno temu, że PiS ma dobre intencje i chce naprawić sądy. Byłem ofiarą nierzetelnej pracy sędziów i dlatego dałem się nabrać na hasła, które przecież były realne, rzeczywiste i przede wszystkim budziły nadzieję na zmianę patologicznych cech środowiska. Wiara jednak często okazuje się kierunkiem fałszywym i ja, niestety, miałem tego pecha.

PiS reformę sądownictwa od początku prowadził wyłącznie w kierunku personalnych zmian w sądach i przejęcia kontroli nad sędziami poprzez kontrolę postępowań dyscyplinarnych. Czy to jest w ogóle reforma? Personalne zmiany zatrzymał TSUE, a w zasadzie PiS sam się z nich wycofał pod wpływem opinii z Europy, natomiast postępowania dyscyplinarne załatwi zapewne Sąd Najwyższy po ostatniej decyzji TSUE. Obie strony zostały pozbawione głosu decydującego i mogą teraz prowadzić nawalanki personalne w ramach starych narzędzi formalnych oraz KRS, która w pełni „zaowocuje” dopiero za kilka lat, kiedy nowi nominaci dojdą do większości decyzyjnej – jeśli nie przejdą do obozu wroga, a KRS utrzyma się pod naporem Sądu Najwyższego wspieranego przez wspomniany już TSUE.

Odwołanie sędziego, wydającego niewygodne dla PiS orzeczenie, jest czynem karygodnym. Sędzia w Olsztynie miał delegację do lutego przyszłego roku, ale wydał orzeczenie zobowiązujące Sejm do ujawnienia list sędziów popierających kandydatów na członków KRS i został odwołany z delegacji. Porachunki? Tak to wyglądało. W imię własnych interesów bawią się w odwołania i wielkie tajemnice, a my za to płacimy i nie mamy osądzonych własnych spraw, bo sędziowie nie mają dla nas czasu.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s