Wydawało mi się jeszcze niedawno, że żyję w normalnym kraju. Byłem przy tym pewien, że miejsce mojego pobytu jest o wiele normalniejsze od Polski. No i się bardzo pomyliłem. Hi, hi, hi … Jak tu żyć z taką pomyłką?

Islandczycy coraz częściej udowadniają, że stworzyli wybitnie skorumpowane państwo i nie chcą tego zmienić. Spetryfikowana struktura własności, nepotyczna struktura zatrudnienia i bardzo wysokie koszty utrzymania łącznie powodują, że rozwój tego państwa został zablokowany. Islandia nie ma przemysłu, turystyka i rybołówstwo się zatrzymują.

Od dwóch tygodni Islandczycy żyją aferą korupcyjną w rybołówstwie na linii Islandia-Namibia. Tak. Takie egzotyczne połączenie było możliwe i okazało się nawet, że bardziej skorumpowani są Islandczycy, którzy całą aferę stworzyli. Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale efekt jest taki, że dzisiaj demonstrowali niezadowoleni obywatele przed parlamentem i żądali odwołania ministra od rybołówstwa, który w sprawie brał udział. Tak. W ciągu ostatnich trzech lat demonstracje obywatelskie spowodowały odwołanie dwóch rządów i powołanie rządów w zbliżonym składzie, w których korupcja kwitnie jak nigdzie. Namibia jest mniej skorumpowana, bo natychmiast zwolniono skorumpowanych urzędników.

Tysiąc demonstrantów (tak na moje oko) na Islandii stanowi już problem, ale zmusić do działania tutejszych polityków będzie trudno. Powiązania między nimi i uwikłania rodzinne skutkują utrzymywaniem na stanowisku premiera lub ministra finansów – od dziesięciu lat – tego samego faceta, który razem z tatusiem okradł na pół miliona dolarów instytucje finansowe zagrożone upadkiem, wykorzystując do tego w 2008 roku wiedzę z pełnionej funkcji ministra finansów. No geniusz po prostu to jest. Hi, hi, hi … Dzisiaj akurat jest ministrem finansów znowu, ale po upadku obecnego rządu może to on zostanie nowym premierem, ponieważ w poprzednim rządzie pełnił dokładnie tę funkcję.

Doszedłem wobec powyższego do wniosku, że wszędzie jest daleko od normalności. A może ja źle definiuję normalność?

Piotr Tomski

 

 

2 uwagi do wpisu “Daleko od normalności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s