Jeśli ktoś uważa, że Donald Tusk będzie pełnił jakąś znaczącą funkcję, to ja mu gratuluje poczucia humoru. Hi, hi, hi … Żart o znaczącej funkcji w postaci szefa EPL jest najwyższej próby. Wpływ Tuska na politykę europejską będzie mniej więcej taki, jaki jest wpływ Tuska na życie społeczne w koloniach bakterii uodpornionych na antybiotyki.

Tuskowi ktoś zapewnił po prostu zarobki na poziomie europejskim i możliwość dotrwania do spokojnej emerytury bez zastanawiania się w jakie biznesowo-polityczne bagno wdepnąć. Innymi słowami napiszę: ktoś zadbał o tego pajaca, który i tak już nic nie może. To jest ten jeden z nielicznych przypadków prawdziwego końca historii, kiedy wszyscy czekali na zbawcę, mesjasza, jeźdźca na białym koniu czy chociaż bohatera. Współczuję moim rodakom, których ten „chyży rój” znowu oszukał, ale po co znowu na niego czekali? Od momentu ujawnienia poważnych dowodów na powiązanie tego pana z niemieckimi służbami nie wierzę w jego powrót do Polski.

Tusk w pewnym sensie wzbudza moją sympatię, bo bez znajomości języka rzucił się w świat, w którym trzeba rozmawiać. Wyobraźmy sobie przedszkolaka, który chce prowadzić wykłady na uniwersytecie i udaje mu się to zrobić. Czy to nie jest sympatyczne? Wszyscy wokół się z ciebie śmieją, a ty śmiejesz się razem z nimi i udajesz, że masz taki dystans do siebie.

Fucha dla Tuska jest może końcem historii według Fukuyamy, a powrót Tuska będzie wielki. Nie wiem, ale trzymanie w odwodzie takiej postaci jest dość prawdopodobne w „stajniach” służbowych na całym świecie. Wszystko zależy zatem od „wiatru odnowy”, który ostatnio przywiał nam juniora Morawieckiego i który może przywiać za cztery lata od zachodu Tuska.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s