Wiem, że przyszły takie czasy takich ludzi, kiedy nikt już nie dba o językową poprawność. Myślę jednak, że prezydent Polski nie powinien iść w tą stronę, czyli inaczej niż reszta Polaków, idących w tę stronę.

Usankcjonowanie błędów językowych przez profesorów polonistów stało się metodą na eliminację tych błędów, tyle że niektórzy ludzie wykształceni bardziej tradycyjnie przed kilkoma laty nie zdają sobie sprawy z szybkości tych językowych udoskonaleń i powstaje wiele nieporozumień czy śmiesznych, głupich sytuacji. Sam padłem ofiarą profesora Bańko i poprawiałem kogoś w kwestii niepoprawności użycia połączenia „w Islandii”, które wypiera ścisłą regułę stosowania połączenia „na Islandii”. Hi, hi, hi … Podobno zdecydowali znajomi profesora, którzy częściej spotykali w encyklopediach użycie „Islandii” jako państwa. Zapytałbym profesora o Węgry, ale … umysłowość profesorów jest nieprzenikniona, a zadawanie im niewygodnych pytań budzi demony.

Upór prezydenta Dudy w używaniu formy „tą” zamiast „tę” jest symboliczny i żadni profesorowie nie przekonają mnie, że w mowie potocznej można popełniać takie błędy i to nie ma znaczenia. Błędy mają znaczenie zwłaszcza na poziomie prezydenta Dudy, który miał być wykształconym facetem. W odróżnieniu od nierozgarniętego prezydenta Komorowskiego miał być wzorem, a tu poszło w „tą” stronę. I tak cztery lat idzie, a ja nie mogę już słuchać tego rażącego gamonia.

Nie mogę słuchać faceta, który kłamie i powtarza hasła bez pokrycia w faktach z ostatnich czterech lat. Nie oddam głosu na faceta, który nie ma własnego zdania i nie robi tego, o czym zapewniał mnie jako wyborcę. Myślę o realnej kwocie wolnej od podatku dla wszystkich, o ujawnieniu aneksu do raportu z likwidacji WSI i rozwiązaniu problem kredytów „frankowych” zgodnie z prawem oraz dobrem obywateli. Wiarygodność prezydenta Dudy jest zerowa, a przewracanie się o własne nogi opozycji może nie wystarczyć do wygrania drugiej kadencji i najgorszy kandydat przeciwnej strony może – niechcący – wygrać.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s