Wymiar sprawiedliwości w Polsce doszedł do takiego stanu, w którym społeczny odbiór jego funkcjonowania jest jednoznacznie negatywny. Co będzie dalej? Myślę, że szczególnie sędziowie powinni nad tym pytaniem dużo się zastanawiać, jeśli nie chcą za chwile być opluwani na ulicach polskich miast albo poruszać się jedynie w towarzystwie ochrony policyjnej. Jest źle.

Pojęcie „kasta” dla określenia środowiska zawodowego polskich sędziów było tragedią, która zrodziła się w ustach pani sędzi. Od tego momentu jesteśmy na równi pochyłej i już blisko jest do ściany, na której to środowisko zakończy swój upadek. Hi, hi, hi … Niestety, przy wielu narzędziach prawnych to środowisko może się bronić i zmuszać szarych obywateli do posłuszeństwa, natomiast pogarda ze strony szarych obywateli sięgnie wkrótce Himalajów. Sędziowie będą „kastą pariasów”. Hi, hi, hi … Czy to jest cel polskich sędziów? Zostać chcą nietykalnymi? No, nietykalność jest zawsze nietykalnością. Hi, hi, hi … Gdybym osobiście znalazł się w towarzystwie sędziego na imprezie u znajomych, to opuściłbym tę imprezę.

Pisałem kiedyś o feudalizmie sądowym jako formie funkcjonowania współczesnych państw na całym świecie. No cóż. Proces tworzenia tego feudalnego ustroju pogłębił się przez ostatnie lata i stoimy przed machiną, która może każdego uniewinnić albo każdego skazać bez jego wiedzy, po czym pozbawić dorobku życia. Przykłady? Redaktor Najsztub. Redaktor Michalkiewicz. Nie chcę nawet omawiać szczegółowo ich spraw, ale stosunek sądów do każdej z tych spraw był skrajnie różny.

Polski feudalizm sądowy został dzisiaj „zatwierdzony” wyrokiem TSUE. Kiedyś pisałem też: Małgośka Gersdorf na króla Polski. No i mamy ustalone kompetencje Sądu Najwyższego na poziomie monarchii absolutnej.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s