Mądrości wyartykułowane przez różnych osobników uważanych za przywódców, geniuszy czy strategów są tak samo mądre, jak mądre jest samo tworzenie takich autorytetów, które odpowiednia wiedza na ich temat zamienia w proch. Nie ma zresztą, moim skromnym zdaniem, nic bardziej szkodliwego dla egzystencji narodu niż autorytety.

Mit marszałka Piłsudskiego do dzisiaj funkcjonuje na poważnie u dużej liczby Polaków. Różne są informacje o tej osobie, ale wystarczy chwila zastanowienia nad wiedzą powszechnie dostępną, żeby nabrać dystansu do tej osoby i jej historii życia, dlatego ten mit jest fenomenem możliwym do trwania tylko w Polsce. Rozsądek i rozum w Polsce zawsze ustąpią przed uczuciami i emocjami.

Piłsudski był prawdopodobnie świadomym współpracownikiem służb austriackich i niemieckich. Współpracował nie dlatego, że taka była droga do wolnej Polski, ale dlatego współpracował, bo jego osobiste interesy tego wymagały i to dawało mu bezkarność. Przy tym wielkość tych interesów była „porażająca” i śmieszna, bo głównie chodziło o kobiety, pozycję władzę i sławę. Jeśli do tego przypomnieć jego słowa o ku…wach, to chyba idealnie one pasują właśnie do niego. „Naród był wspaniały, tylko rządziły nim ku…wy”. Dokładnie tak powinna brzmieć ta mądrość Piłsudskiego.

Dzisiaj pozornie wszystko jest bardziej transparentne i demokratyczne, a tak naprawdę nic się nie zmieniło i dalej rządzą nami agenci bądź etatowi pracownicy obcych służb (czysto polskich służb do dzisiaj nie mamy w Polsce) lub ludzie przez te służby sterowani za pomocą kompromitujących materiałów. Dalej prymitywne manipulacje decydują o dopuszczeniu poszczególnych ludzi do władzy. Dalej bezczelne kłamstwa tworzą historię.

Piotr Tomski

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s