Reforma reformy administracji rządowej trwa w najlepsze i zapewne nigdy się nie zatrzyma. Ponowne powstanie Ministerstwa Skarbu po pierwszych informacjach na ten temat uznałem za jakiś ponury żart, ale po potwierdzeniu tego przez kilka źródeł doszedłem do przekonania, że nowelizacja nowelizacji ustawy o IPN da się rozwinąć w reformę reformy zarządzania Skarbem Państwa. Podobnie zresztą reformuje się kolejne reformy służby zdrowia, prokuratury czy wymiaru sprawiedliwości.

Drugim ponurym żartem przy okazji reaktywacji wspomnianego ministerstwa było wyznaczenie na ministra osoby pana Sasina. Nad tym żartem nie mogłem wyjść z podziwu. Facet ma zasługi w uwikłaniu w zeznania członków zarządu banku z Wołomina, ale przełożenie tego na zarządzanie spółkami Skarbu Państwa wydaje mi się bardzo ryzykownym przedsięwzięciem, bo zewnętrzne finansowanie tych spółek w praktykowany w Wołominie sposób jest raczej nieprawdopodobne. A może? Hi, hi, hi … Spółki przecież utrzymują całą rzeszę partyjnych funkcjonariuszy i ich rodzin, a zatem może już w ich kasach brakuje środków.

Przez chwilę pomyślałem przy okazji powołania osoby pana Sasina na ministra, że w tym ministerstwie jest nieodkryty, prawdziwy skarb, który trzeba odnaleźć, do czego właśnie ta osoba nadaje się najlepiej, skoro w takim Wołominie znalazła coś dla partii. Ta myśl jedna szybko uleciała w niebyt, bo przecież często słuchałem osoby pana Sasina i o zdolności odkrywcze nie mogę go posądzać. Nie, nie … W Wołominie to zadziałało odwrotnie: to osobę pana Sasina okryła sytuacja. No właśnie. I wielki geniusz z Żoliborza z tej samej sytuacji teraz skorzystał.

Nie wiem, ile jeszcze reform i nowelizacji przed Polakami? Myślę przy tym, że koszty tych zabiegów tam i z powrotem w tym jednym ministerstwie pokryłyby co najmniej roczne koszty funkcjonowania dużego szpitala. Acha! Czy przed wyborami ktoś słyszał o przywróceniu Ministerstwa Skarbu? Czy ja coś przegapiłem, bo w programie wyborczym PiS znalazłem tylko na stronie pięćdziesiątej wspomnienie o centralizacji powoływania na kierownicze stanowiska w spółkach Skarbu Państwa? Ta centralizacja była zresztą wspomniana w kontekście wzmocnienia roli premiera.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s