Jest ogromna część Polaków, którzy muszą zabiegać u przywódców innych narodów świata o względy, opinie, pozytywne oceny i nagrody. Cała historia pisana Polski składa się z takich opowieści, począwszy od pierwszych Piastów, a skończywszy na kierownictwie PiS. Inne narody uznałyby taką grupę za zdrajców i po prostu wyeliminowały, natomiast w Polsce to są twórcy historii nowoczesnego państwa.

Naród na kolanach jest wygodnym przedmiotem do użytku. Kościół katolicki w Polsce cały naród rzucił na kolana, a Kościół jest podobno Polską. Historia pisana Polski rzeczywiście opiera się na Kościele i rozgrywkach politycznych z nim związanych, w których wrogowie Kościoła musieli umierać, ale mamy dwudziesty pierwszy wiek, kiedy wiedza o Kościele pozwala na jego właściwą ocenę i rozliczenie tysiąca lat obłudy w Polsce.

Kiedy wielki geniusz z Żoliborza zaczął w 2015 roku mówić o wstawaniu z kolan w polityce zagranicznej Polski, to uwierzyłem wreszcie, że Polacy mogą zachowywać się poważnie. Kiedy premier Szydło stanęła przeciwko wszystkim przywódcom w Europie przy wybieraniu Tuska na szefa Rady Europejskiej, to byłem z niej dumny, że nawet w takiej sytuacji może mieć własne zdanie, że polski interes narodowy jest wreszcie wyartykułowany. Okazało się jednak, że to był chwilowy błysk, który miał tylko zasłonić uległość wobec innych „panów” naszej ojczyzny, ulokowanych w innych okolicach globu. Żoliborski oszust idealnie wpasował się w polską tradycję realizowania obcych interesów za jakieś ochłapy i pozory regionalnej władzy.

Tysiąc lat polskiej uległości wobec obcych dla mnie wystarczy, ale przeraża mnie teraz jedna myśl: w polskiej polityce nie ma ludzi, którzy mogliby budować polską niezależność. Ruch Narodowy czy Konfederacja prowadzi właściwie nauczanie religijne, a główna impreza narodowców, Marsz Niepodległości, wiąże się ostatnio z działalnością modlitewną. Czy ci ludzie nie znają historii i nie widzą współczesnego Kościoła? Znają i widzą i myśleć nie chcą.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s