Islandia znowu trafiła na języki dociekliwych ludzi od finansów, bo naraziła się na uwagi ze strony FATF – Financial Action Task Force. Nie wiem, czy w relacji do innych krajów na Islandii pierze się więcej pieniędzy, ale na pewno robi się to bardzo bezczelnie i w majestacie islandzkiego państwa. Szczytem bezczelności w powyższej kwestii był udział urzędującego premiera Islandii w 2016 roku w aferze „panama papers”. Może nadszedł czas na rozliczenie Islandii in gremio za wszystkie finansowe działania od dwudziestu lat.

Wydawałoby się niezorientowanym, że Islandia jest poważnym państwem, które należy do najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Islandia jest (lub była jeszcze rok temu) przede wszystkim modnym celem dla turystów z całego świata, bo potrafiła się dobrze zaprezentować i sprzedać. Świat uznał, że przybywa do jednego z rozwiniętych, atrakcyjnych krajów i dlatego musi płacić drogo za przeciętnej jakości produkty albo usługi. Niezorientowani jednak szybko się orientują, o co chodzi w tym biznesie. Efekt jest taki na dzisiaj, że liczba turystów spadła drastycznie i w ogóle zmienił się sposób zwiedzania Islandii: na przykład zagraniczni turyści są najlepszymi klientami najtańszych marketów. Hotele mają niewielkie obłożenie, a za to tanie i półlegalne lokale wynajmowane są drogą internetową.

Dochody z turystyki spadły, rybołówstwo z powodu limitów połowowych też traci znaczenie gospodarcze, natomiast islandzki przemysł sprowadza się do trzech hut aluminium i tyle. W Rejkiawiku do tego buduje się tysiące mieszkań, na co idą miliony euro. Co się za tym kryje? Co kryje się za ogromnymi sklepami z drogimi towarami, do których zagląda może jeden klient dziennie od dwóch lat mojej obserwacji? Pralki? HI, hi, hi … Pralki pracują na Islandii na wysokich obrotach.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s