Przed wyborami parlamentarnymi PiS hucznie z przytupem prezesa uchwalił ustawę o jawności majątków członków rodzin polityków, a za chwilę po wyborach prezydent Duda tę ustawę skierował do Trybunału Konstytucyjnego przed jej podpisaniem, co spowolni jej ewentualne przyjęcie o czas nieznany.

Zapowiedzi polityków PiS o jawności polskiej polityki były chyba jednym z najczęściej powtarzanych haseł w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, które doprowadziły PiS do władzy. Już po wyborach ta jawność objawiła się wyciągnięciem niczym królika z kapelusza Mateusza Morawieckiego na ministra. Czy ktoś słyszał o nim w kontekście tworzenia rządu w czasie kampanii wyborczej? Nie. To jest prawdziwa jawność według PiS. Po dwóch latach od wyborów facet znikąd rządził już Polską na stanowisku premiera. Jawność według PiS to jest też nieujawnienie aneksu do raportu z likwidacji WSI i tajne negocjacje zmiany nowelizacji ustawy o IPN w Wiedniu z Izraelczykami.

Przypuszczam, że po jakimś czasie Trybunał Konstytucyjny uzna ustawę za naruszającą zasadę równości obywateli wobec prawa albo za naruszającą prawa obywatelskie rodzin polityków, co spowoduje odrzucenie w całości tych nowych rozwiązań prawnych. Możliwe jest veto prezydenckie i po nim wystąpienie prezesa ze słowami: zabrakło woli politycznej w tej sprawie. Wszyscy tak bardzo chcieli jawności, ale przecież wyroki trybunału są … święte i zdanie niezależnego prezydenta trzeba uszanować.

Zastanawiałem się przy tej decyzji prezydenta, że może chodzić tylko o danie czasu politykom na uporządkowanie stanu posiadania ich rodzin. Szybkie procedowanie w parlamencie nie pozwoliło na pozbycie się niewygodnego majątku, a teraz uznano, że kilka miesięcy załatwi problem i nastąpi czystość życia politycznego w Polsce.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s