Nagroda Nobla dla Pani Tokarczuk wywołała sporo zamieszania na prawej stronie Internetu i nie było to zamieszanie przyjemne. Niestety! Wszyscy Polacy mogli się cieszyć z sukcesu polskiej pisarki, ale móc nie znaczy chcieć. Wyszło, jak zwykle wychodzi w Polsce podzielonej na dwa plemiona i kilka klanów. Pod adresem pisarki posypały się wyzwiska i zaczęło się przypominanie oraz wulgarne komentowanie jej wypowiedzi na temat Polaków, którzy jej zdaniem masowo mordowali Żydów albo zwierzęta.

W zaistniałej sytuacji musimy jednak pamiętać, że wszyscy jesteśmy Polakami; Pani Olga Tokarczuk też jest Polką. Nie możemy słuchać podszeptów jakichś ograniczonych umysłowo osobników, którzy twierdzą, że Polakami są tylko wyznawcy katolicyzmu, wyborcy jednej partii albo posiadacze jedynie słusznych przekonań. Polacy mogą mieć różne przekonania i swobodnie je głosić, a inni Polacy powinni to akceptować i ewentualnie proponować im merytoryczną dyskusję z zachowaniem wszelkich zasad społecznych przy zastosowaniu odpowiedniej hierarchii wartości. No właśnie. Nie musimy się jako Polacy od razu zabijać za jakieś sarny – Pani Olgo. Hi, hi, hi … Możemy porozmawiać o prawach każdego człowieka do uczciwego procesu, oczyszczającej kary za popełnione przestępstwa i możliwości resocjalizacji dla każdego. Czy nie na tym opiera się system państwa praworządnego, o który Pani Tokarczuk tak walczy? Czy zatem można przestępcę po prostu wrzucić do studni i skazać na śmierć? Pani Olgo!?

Ja w każdym razie jestem dumny z nagrody Nobla dla Polki i nie będę na oczach całego świata wszczynał awantur o wyższość prawicy nad lewicą, kiedy „racja stanu” wymaga jedności, dumy i właśnie pokazania światu, że jesteśmy zupełnie normalni. Za chwilę znowu ktoś nam powie, że straciliśmy dobrą okazję do tego, żeby chociaż siedzieć cicho.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s