Kampania wyborcza jest w szczytowej fazie i wyborcze obietnice sięgają Himalajów, ale z tego chaosu trudno jest ustalić jakąkolwiek wizję najbliższej przyszłości w Polsce, bo kwestie najistotniejsze dla wszystkich Polaków są pomijane albo uznawane za nierozwiązywalne. Dostęp do leczenia, koszty energii elektrycznej czy bezpieczeństwo publiczne w połączeniu ze sprawnością wymiaru sprawiedliwości są traktowane powierzchownie, w hasłach, bez konkretów.

Program PiS w tysiącach słów próbuje te problemy omówić, ale … konkretów brak. Kolejne reorganizacje nie poprawią dostępu do leczenia, jeśli cały system nie oprze się o realne rozliczanie usług medycznych oparte o płacenie przez państwo z pieniędzy Polaków za faktycznie wykonane usługi. Koniec z przedpłatami „od głowy” dla lekarzy rodzinnych! Koniec równoległych struktur administracyjno-kontrolnych w systemie opieki zdrowotnej! Ścisła kontrola systemu przez niezależne struktury obywatelskie! Rozumiem, że to są kolejne hasła, ale ich realizacja byłaby uzdrowieniem sytuacji w polskiej służbie zdrowia.

Kolejne deklaracje w kolejnym programie PiS o renegocjacji pakietu energetyczno-klimatycznego nie doprowadzą do jego zmiany, jeśli polskie władze tych negocjacji nie rozpoczną. Od pięciu lat PiS kończy problem w sferze deklaratywnej i koszty energii z powodu opłat za emisje CO2 rosną, a rekompensaty dla indywidualnych odbiorców naruszą definitywnie unijne przepisy i sprawa w końcu uderzy w kieszeń przeciętnego Polaka.

Bezpieczeństwo publiczne jest szerokim pojęciem, ale skupmy się na tych elementach, które przeciętny Polak widzi codziennie i może w każdej chwili odczuć, kiedy zostanie okradziony bądź napadnięty, kiedy zostanie oszukany czy ktoś będzie go podtruwał systematycznie nawet w jego domu. Jak działają różne służby, które mają chronić przeciętnych ludzi? Jak działa prokuratura? Jak działają sądy? Mówienie, że jest zła sytuacja, niczego nie zmienia. Konkretów wszystkim brak, bo znowu nie ma odważnych na powiedzenie, że system trzeba wywrócić do góry nogami i narzucić mu ścisłą kontrolę przez niezależne czynniki, o których wspomina również polska konstytucja w sformułowaniu o udziale obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Tak, tak … Jeśli prokuratorzy będą się sami nadzorować, dyscyplinować i ewentualnie karać, to nic dobrego z tego nie wyniknie, jak już nie wynikło. Podobnie można powiedzieć o sędziach, policjantach czy ludziach z różnych służb bardziej lub mniej specjalnych.

Wygrana PiS jest realna i dlatego jestem pewien, że przez cztery lata będziemy w Polsce dalej reformować, naprawiać i patrzeć, że wszystko jest, jak było, i wszystko będzie, jak było.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s