Miesięczny pobyt w Polsce przybliżył mnie do ojczyzny i dał asumpt do nowych starych spostrzeżeń, wniosków oraz (i to jest najważniejsze) wyborczych decyzji. Wahałem się w sprawie oddania głosu na Konfederację i wahać się przestałem. Konfederacja na dzisiaj jest jedyną organizacją, na którą mogę oddać mój głos. Napiszę więcej: przekonałem się w Polsce, że muszę oddać głos na Korwina z pierwszego miejsca na liście, mimo moich dużych zastrzeżeń wobec jego wielu głupich wypowiedzi i głoszonych poglądów, a przede wszystkim mimo jego destrukcyjnych działań w samej Konfederacji, powodujących odejście wielu wartościowych ludzi. No cóż. Polacy mnie przekonali.

Przez miesiąc nasłuchałem się od ludzi, jaki to zły jest PiS. Nasłuchałem się też, jaki dobry jest ten sam PiS. Nie było w takich wypowiedział nawet cienia rozwagi, zastanowienia czy zwykłej myśli, ale natychmiast były emocje i bezalternatywny nakaz wybierania między „niebem a piekłem”, bo ziemi tam nie było. Właśnie ten mechanizm ostatecznie mnie przekonał, że jest konieczny inny wybór, chociaż nie spotkałem osobiście (wyjąwszy moją córkę) człowieka, który będzie głosował w tych wyborach na Konfederację. Wiem, wiem … dziwnych mam znajomych i dziwną mam rodzinę.

Przywiozłem z Polski też nadzieję, że te emocje kiedyś opadną i Polacy w ogromnej większości zdecyduję o odsunięciu polityki na dalszy plan, a zarządzanie Polską przejdzie w ręce wynajętych menedżerów, których będzie łatwo rozliczyć według jasnych przepisów prawa. Bez emocji, bez utopii i bez zbędnych kosztów Polska może wrócić na pozycję istotnego państwa w Europie, bo wielu Polaków po doświadczeniach z ostatnich trzydziestu lat, nabytych w Polsce i za granicami Polski, jest już gotowa na … nowoczesną uczciwość. Nadzieja jest podobno matką głupich, ale każda matka kocha swoje dzieci i jest lepiej być kochanym dzieckiem niż pozostać sierotą.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s