Jeśli zapytamy kogokolwiek, czy prawa wyborcze powinny przysługiwać wszystkim, dorosłym obywatelom na tych samych zasadach, to odpowiedź twierdząca jest oczywista. Jeśli jednak tych samych obywateli zapytamy, czy głos świadomych, dobrze poinformowanych i zaangażowanych w obserwację polityki obywateli ma znaczyć dokładnie tyle samo co głos ignorantów, którzy na głosowanie idą pod wpływem impulsu lub telewizyjnych reklam, to odpowiedź mogłaby nas zaskoczyć. Jeśli jeszcze uwzględnimy proporcję świadomych do ignorantów, to żaden człowiek chyba nie chce poddać się woli większości ignorantów. Głośno na razie nikt nie chce o tym mówić, ale i ten problem poprawności politycznej może zostanie wkrótce rozwiązany.

W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie podstawowych  testów– egzaminów do uzyskania praw wyborczych. Niestety. Podstawowe pytania o polityków, ich historię i programy powinny znaleźć się w takim teście przynajmniej w zakresie oddawanego głosu. Test można połączyć z samym wyborem i unieważniać głos, który pochodzi od ignoranta. Wielki krzyk pokrzywdzonych minąłby po pewnym czasie, a efekty wyborów zadowoliłyby wszystkich. No, może ignoranci nie wiedzieliby w ogóle, co się stało, ale mielibyśmy na pewno dużo większą szansę na wybranie uczciwych i normalnych ludzi.

Światem rządzi jednak liberalna demokracja i raczej możemy się spodziewać, że zwierzęta dostaną prawa wyborcze czy też drzewa zagłosują na swoich przedstawicieli do samorządów oraz parlamentów. Ile to jest głosów do odpowiedniego wykorzystania? A ilu artystów ułoży hymny pochwalne dla poszerzenia pola demokracji?!

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s