Sto lat temu podpisany został traktat wersalski, który kończył pierwsza wojnę światową, dzięki czemu powstała Polska. Sprawę polską reprezentował przy podpisywaniu traktatu twórca polskiej „myśli” narodowej – Roman Dmowski. Czy dzisiaj znalazłby się taki polityk w Polsce? Przez ostatnie trzydzieści lat nie było polityków tak reprezentujących sprawę polską. I pewnie już nigdy nie będzie.

Dzisiaj trudno jest zdefiniować polski interes narodowy, bo polscy politycy bardzo postarali się o takie skomplikowanie sytuacji, żeby Polacy stracili poczucie związku państwa z ich potrzebami. Do tego wmawianie Polakom ogromnej wartości pomocy unijnej w każdej budowie publicznej drogi, basenu czy renowacji zabytku oderwało ich od przywiązania do mocy własnego państwa, skoro ważniejsza jest pomoc unijna od działań państwa polskiego. Polacy jako naród stali się tylko odbiorcą unijnej pomocy.

Sto lat temu można było twardo bronić polskiej sprawy, a dzisiaj oddajemy kolejno elementy suwerennego państwa i cieszymy się z rzuconych ochłapów. Przykro jest wspominać takie rocznice i zapomnianych bohaterów tych rocznic.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s