Nie zaskakuje wyrok trybunału w sprawie wieku emerytalnego sędziów i nikt nie powinien się dziwić, że doszło do rozpatrywania sprawy de facto już nie istniejącej. Trybunał po prostu pokazał polskim władzom, gdzie jest ich miejsce w szeregu. Złem był już Traktat Lizboński, ale przekraczanie kompetencji trybunału określonych w traktacie jest złem podwójnym. I co zrobicie Polacy? Za pierwsze zło odpowiada bezpośrednio jeden brat Kaczyński, natomiast za drugie zło odpowiada bezpośrednio drugi brat Kaczyński.

TSUE wydał szereg wyroków w sprawach wielu państw, którymi wygenerował sobie pozycje sądu najwyższego nad wszystkimi sądami w Unii Europejskiej. Pozycja ma być uznana przez wszystkie państwa i koniec. Wspólnie z Komisją Europejską TSUE będzie decydował o całości ustaw uchwalanych w poszczególnych państwach, a sądy krajowe będą dodatkowo nadzorowały podporządkowanie władz krajowych władzom unijnym. No i mamy klasyczny przypadek feudalizmu sądowego, o czym ostrzegam od wielu lat.

W Europie nikt z obywateli nie ma wpływu na wybór sędziów. Sędziowie wybierają się sami i sami decydują o znaczeniu poszczególnych ludzi w tym systemie połączonych sądów. W takiej sytuacji sędziowie nie powinni mieć głosu decydującego przy ustanawianiu prawa przez demokratycznie wybrane parlamenty. A jednak mają.

Bez złudzeń Polacy powinni zweryfikować swoją „miłość” do Unii Europejskiej i wybrać w końcu taki parlament, który zakończy polski udział w tym nieudanym przedsięwzięciu.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s