Politycy próbują nas przyzwyczaić do pewnych podziałów ideologicznych, ale praktyka pokazuje, że sami tych przyzwyczajeń nie mają. Zmiana przynależności partyjnej jest normalnym zachowaniem w Polsce, a nawet zmiana kierunku ideowego całej partii też w Polsce nie budzi specjalnych zastrzeżeń. Kto kilkanaście lat temu posądziłby braci Kaczyńskich o religijność? Kto jeszcze rok temu powiedziałby o tęczowym PSL? Wkroczyliśmy w Polsce na krętą drogę polityki uwikłań i chyba przyszedł najlepszy czas na oczyszczenie.

Jasne i oczywiste dla każdego jest to, że ludzie żyją w określonych grupach od urodzenia do śmierci. Nie ma człowieka, który urodziłby się na jakiejś wyspie bezludnej i stał się genialnym, niezależnym i obiektywnym przywódcą politycznym. Ktoś tego człowieka musi ukształtować i następnie wybrać do rządzenia innymi. Niestety. W tym kształtowaniu, wyborach, grupach i jeszcze wielu innych czynnikach jest tak zwany problem, który musimy dokładnie zdefiniować, żeby go rozwiązać.

Polityczne grupy w Polsce możemy skreślić na starcie, czyli uznać możemy ich totalny brak wartości. Prawdziwy przywódca zatem musiałby wyjść bezpośrednio z innej grupy ludzi. Prawnicy – dno. Medycy – dno. Duchowni – dno. Artyści – w większości dno, a przypadki od dna oderwane nie wejdą do polityka. Sportowcy – słabe kształtowanie w przedmiotowym kierunku. Służby mundurowe – poniżej dna. Biznesmeni – poniżej dna. Robotnicy – na tym dnie ludzkość już prawie wyginęła. Jaka grupa ludzi może wydać wielkiego polityka? No właśnie. Łatwo jest krytykować, natomiast wskazać rozwiązanie problemu bywa niewykonalne.

Oczyszczenie w ramach mniejszego zła w Polsce było już wiele razy i dlatego powiem, cytując mądrego klasyka, są sytuacje, które nie kończą się wesołym oberkiem. Na tym polskim dnie zostaniemy jeszcze przez kilka lat, ale z drugiej strony, gdzie znajdziemy takie piękne dno z takimi twarzami Wałęsy, Kaczyńskiego czy Giertycha, o Ryżym i uszach Urbana nie wspomnę, a dozgonną miłość Ojca Dyrektora pominę.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s