Długo uważałem, że nauczyciele w Polsce mają rację w kwestii żądań płacowych. Uważałem, że nauczyciele zasługują na szacunek i odpowiednie wynagrodzenia za swoją trudna pracę. Sam byłem w młodości nauczycielem języka polskiego i chociaż minęło wiele lat, robiłem wiele innych rzeczy w życiu, to został mi pewien sentyment dla tego zawodu.

Coś jednak we mnie pękło. Przekroczona została tak zwana masa krytyczna i zdanie zmieniłem. Nauczyciele zasługują na podwyżkę w granicach rozsądku, zasługują na szacunek, ale zasługują również na weryfikację kompetencji, moralnych predyspozycji do wykonywania zawodu i umiejętności prezentowania przed uczniami postaw apolitycznych oraz pozbawionych wszelkiej ideologii. Acha! Ważnym problemem jest też podatek od prowadzonych prywatnie korepetycji i obowiązek posiadania z tego powodu kas fiskalnych.

Nauczyciele czy może tylko ich głupi reprezentanci związkowi zrobili z uczniów zakładników i udowodnili uczniom, że nie mają dla nich znaczenia większego od zarabianej gotówki. Groźba nieprzeprowadzenia egzaminów albo nawet szybko wycofana groźba masowego wstrzymania promocji dla uczniów nie mają już nic wspólnego z uczciwością ogólnoludzką. Jeśli ma chodzić tylko o kasę, to jakie wnioski z tego płyną dla młodzieży? Sięgnęliśmy dna.

Zepsucie środowiska nauczycielskiego było poza moją wyobraźnią, może z racji upływu dłuższego czasu od ukończenia szkół w Polsce przez moje dzieci, ale teraz uświadomiłem sobie jego poziom. Niestety. Z jednej strony galopująca, tęczowa dzisiaj komuna, a z drugiej strony presja katolickiego „fanatyzmu”, co daje dzieciom w ich młodych głowach mieszankę … psychiatryczną.

Po politykach oderwanych od koryt, lekarzach, prawnikach i policjantach przyszła następna plaga na Polskę: nauczyciele. I nie ma dobrego wyjścia, bo rozgonić tego towarzystwa się nie da.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s