Zatrzymanie w Polsce dwóch szpiegów chińskich było … szokujące. Hi, hi, hi… Polskie służby zaczęły działać? Chińczycy szpiegują? Chińskie produkty elektroniczne są niebezpieczne? Nic w tym odkrywczego nie ma, a polska uległość wobec USA też jest ogólnie znana i podziwiana, zatem zatrzymanie kogokolwiek „na zlecenie” amerykańskie nie jest niczym … szokującym.

Firma Huawei uczestniczy w różnych przedsięwzięciach gospodarczych na całym świecie. Wpływy tej firmy ciągle rosły, a jej produkty zawierały elementy uznane za „podejrzane”. Ale! Spójrzmy na działanie firmy Apple i jej związki z władzami USA. Powiemy, że Amerykanie mogą? Mnie taka odpowiedź po prostu śmieszy, a produkty amerykańskie działają równie niebezpiecznie, jak działają produkty chińskie.

Nie wiem tak naprawdę, czy zatrzymani byli szpiegami, czy może tylko prowadzili skorumpowane biznesy na poziomie międzynarodowym? Nie widzę tylko w tej sprawie żadnego interesu dla Polski. Budujemy podobno gigantyczny port lotniczy za kilkadziesiąt miliardów złotych do robienia wielkich interesów z Chinami, a z drugiej strony chronimy interesy amerykańskich firm elektronicznych, naftowych i finansowych. Nie widzę w tym sensu ani spójnej polityki polskiego rządu.

Boję się teraz, że koszty do poniesienia przez Polaków w tych amerykańskich rozgrywkach będą znowu ogromne. Chiny, Iran, Rosja czy nawet Unia Europejska nie podporządkują się łatwo dominacji USA, a Polska pójdzie na pierwszy ogień tej ewentualnej, wojennej rozgrywki. Kto nam zagwarantuje, że Amerykanie znowu nas nie sprzedadzą w jakichś traktatach powojennych?

Piotr Tomski

2 uwagi do wpisu “Szpiegostwo po chińsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s