Mamy jako zdominowane, zaszczute i upokorzone państwo w Unii Europejskiej niepowtarzalną okazję spolonizować media w Polsce, ponieważ Niemcy właśnie ustawowo ograniczyli do dziesięciu procent możliwość udziału obcego kapitału w firmach posiadających media. No i ta dojechana Polska może zrobić chociaż raz to, co robią wspaniałe Niemcy.

Strategiczne interesy państwa muszą być chronione. Media te interesy mogą naruszać na wielu poziomach, co doskonale widzimy codziennie w Polsce. Nie chodzi o krytykę partii, rządu czy politycznych poglądów, ale chodzi o działania szkodzące wizerunkowi Polski czy polskiej gospodarce, które są z kolei korzystne dla innych państw.

Repolonizacja mediów była zresztą jedną z obietnic wyborczych PiS. Temat ostatnio jest przemilczany, ale drugi raz takiej okazji nie będzie, żeby spełniać wyborcze obietnice wprowadzając rozwiązania ustawowe wzorowane na Niemcach.

Odrębnym i niezmiennie fascynującym pozostaje pytanie o rolę polskiego kapitału w polskich mediach. Komu ten kapitał służył, komu służy i komu będzie służył? Odpowiedź z całą pewnością nie brzmi: Polakom. Acha, czy ktoś zna precyzyjną definicję polskiego kapitału?

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s