W słusznie minionej epoce PRL mój kuzyn pracował w ministerstwie energetyki i dość często słuchałem jego opowieści o znaczeniu produkcji energii elektrycznej dla funkcjonowania państwa, społeczeństwa, ludzkości i świata. Jako dziecko niewiele z tego rozumiałem, a wujek był dla mnie i tak istotną postacią, ale znaczenie energii elektrycznej jakoś wbiło się w moją głowę. Dlaczego dla wszystkich polskich polityków od kilkudziesięciu lat to znaczenie jest niewielkie? Może nie mieli takich wujków do edukacyjnych opowieści dla dzieci.

Przerzucanie się odpowiedzialnością za niebezpieczny wzrost kosztów uzyskania energii elektrycznej w Polsce jest dziecinne w wykonaniu ludzi, którzy nie myśleli na przestrzeni ostatnich piętnastu lat o tym wzroście kosztów i jego konsekwencjach. Prawda w tym przypadku jest brutalna i krzyczy: PiS i PO to jedno zło. Niestety. Obrońcy jednych lub drugich mogą zaklinać rzeczywistość, ale w opłatach za emisje dwutlenku węgla umoczyli swoje łapki wszyscy. I po co? Nie była potrzebna duża wyobraźnia, żeby przewidzieć co się wydarzy po kilku latach od zawarcia umów zupełnie nieprzystosowanych do polskich warunków gospodarczych. Tacy genialni stratedzy i wizjonerzy, za jakich uchodzą bracia Kaczyńscy, popełnili taki błąd? Taki wytrawny polityka jak Tusk też nie przewidział efektów dekarbonizacji w Polsce? Myślę, że wszyscy wszystko wiedzieli.

Wspólnie i w porozumieniu zrobili Polakom źle. A teraz Polacy powinni im powiedzieć: wszyscy won! Unia Europejska nie dla Polski! Porozumienia klimatyczne nie dla Polski! Zejdźmy na ziemię z klimatycznych i neokomunistycznych obłoków. Zacznijmy prowadzić realną politykę dla dobra Polaków.

A tymczasem w Unii Europejskiej zajmą się niedozwoloną pomocą publiczną w ustawie o zniesieniu kosztów podwyżek cen energii elektrycznej. Pytanie tylko brzmi: kiedy ustawa zostanie zakwestionowana?

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s