Kończy się rok, muszę więc zgodnie ze świecką tradycją podsumować go uczciwie. Kluczowe jest tu słowo uczciwie, bo właśnie w minionym roku uczciwość wobec siebie zdeterminowała moje podstawowe działania. Niestety. Zbyt długo oszukiwałem nawet siebie i dlatego ten rok dopiero był w jakimś niepowtarzalnym sensie przełomowy.

Najważniejszym wydarzeniem minionego roku było formalne złożenie wniosku w wykreślenie mnie z Kościoła katolickiego, co też się stało po przyjęciu tego wniosku przez miejscowego księdza. No cóż. Powinienem to zrobić dawno temu, ale walczyłem, oszukiwałem się i udawałem ślepca, którego prowadzą kulawi. Oszukiwałem również moich bliskich i to jest dla mnie najbardziej przykre. Ale! Przeprosiłem wszystkich i mogę żyć w prawdzie.

Drugim w hierarchii ważności wydarzeniem, do którego dość długo dojrzewałem, było pożegnanie z PiS. Uczciwie napiszę, że jedynie wywalenie z PiS Jarosława Kaczyńskiego mogłoby mnie skłonić do ponownego głosowania na tę partię. W tym przypadku oszukiwałem się w zasadzie o początku mojego „mariażu” z PiS, bo o Kaczyńskich wiedziałem wszystko od Magdalenki począwszy. Miałem po prostu nadzieję, że partię przejmą ludzie uczciwi, którzy w niej są i pewnie liczą na jakiś realny wpływ na politykę. Głosowałem też na PiS na zasadzie mniejszego zła w wyborze. Niestety. To był błąd i wielokrotnie za niego przepraszałem – siebie również.

Trzecim wydarzeniem roku był wyjazd z żoną na Marsz Niepodległości do Warszawy. Po trzydziestu czterech latach wspólnego życia, zachowaliśmy się jak małolaci i polecieliśmy specjalnie z Rejkiawiku na marsz. Kilka dni spędziliśmy w Polsce. Spotkaliśmy się chyba z całą rodziną i wróciliśmy.

C8AECAF7-E03A-43EB-AD2F-00CEFB077C79

No bo najważniejsze w tym minionym roku było właśnie to, że tę realną politykę wobec Kościoła, partii rządzącej czy Ojczyzny prowadzimy we dwoje – razem.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s