Nikt chyba nie wierzył w możliwość nieudzielenia wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, ale przecież nie o to chodziło przy składaniu wniosku opozycji o odwołanie rządu. Inaczej napiszę: procedura sejmowa przy wotum nieufności wiąże się z odpowiednimi wystąpieniami, do których nie dopuszczono podczas obrad na temat wotum zaufania. Nie chodzi mi o dobro opozycji (POKO-mony wywołują u mnie odruch wymiotny) ale chodzi o zasady. Tak. Pani premier Szydło powiedziała kiedyś do prezydenta Macron’a, że my mamy zasady, kiedy oni mają pieniądze. Wyszło więc na to, że my już nie mamy nic.

Morawiecki został premierem, bo miał lepiej od Pani Szydło działać na arenie międzynarodowej i lepiej „wstawać z kolan” przy nowych wyzwaniach. No i żaden polski rząd od 1989 roku nie dał się tak przeczołgać obcym państwom. Apogeum tego czołgania było niedawno, kiedy pewna niedouczona ambasador pouczyła na piśmie Morawieckiego, jak ma się zachowywać wobec mediów. Historia nowelizacji nowelizacji ustawy o IPN czy kapitulacja przed KE w sprawie wymiany „zgrzybiałych” sędziów SN są tylko epizodami na drodze totalnego upokorzenia rządu Morawieckiego z jego nieudolnymi ministrami.

Powoływanie się na rządy poprzedników (Morawiecki należał do ich grona) po prostu mnie obraża po trzech latach nieudolnych rządów PiS, zwłaszcza że nie padły żadne słowa wyjaśnienia w szerokiej sprawie KNF czy udziału w tej sprawie prezesa NBP albo dziwnych ruchów ministra Ziobro. Wobec tych braków w przemówieniu Morawieckiego pozbawienie głosu oponentów jest żenującą próbą „pudrowania trupa” politycznego ginącej partii rządzącej. I znowu się rozmarzyłem. Nieboszczka PZPR jako trup polityczny rządziła jakieś dwadzieścia lat. Mam nadzieję, że historia się nie powtórzy.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s