W historii naszego kraju były różne procesy sądowe różnie nazywane, ale ten dzisiejszy na pewno przejdzie do historii jako proces dwóch. Spotkali się w sądzie dwaj starsi panowie, którzy z dużą pomocą gdańskiego sądu zrobili z siebie głupków. Tak. Nie mam zamiaru bronić albo usprawiedliwiać żadnego z tych dwóch.

Wałęsa jest w tej sprawie pozwanym i nie musi niczego udowadniać, a przyjęta przez niego linia „politycznej wypowiedzi” wielokrotnie się sprawdziła przed sądami. Nikt zresztą nie traktuje poważnie wypowiedzi Wałęsy i w przedmiotowej sprawie tak też powinno pozostać.

Kaczyński jednak z wypowiedzi jednego głupka jako drugi głupek zrobił wielki problem na miarę procesu sądowego. No i teraz jak udowodnić, że nie wpływało się na decyzję o lądowaniu?  A rozmowa z bratem w czasie lotu się odbyła. A kampania wyborcza musiała się zacząć z przytupem w Smoleńsku. No i pytania przed sądem padły. Podłe to i przykre było, ale czego można szukać w sądzie.

W toku przesłuchania niby kuty na cztery łapy prezes dał się podejść jak dziecko i sam chciał odpowiedzieć na pytanie adwokata Wałęsy o to, dlaczego nie odszedł z kancelarii prezydenta po uzyskaniu wiedzy na temat jego agenturalnej przeszłości. Odpowiedź mnie powaliła. Dymisje już były napisane, ale nie wszyscy chcieli odejść, dlatego wszyscy zostali. To się wydarzyło w styczniu lub w lutym 1991 roku. A mógł nie odpowiadać, bo sędzia dodatkowo zapytała po interwencji adwokata Kaczyńskiego, czy chce odpowiedzieć na to pytanie? Nie wszyscy chcieli odejść. Bez komentarza!

Proces dwóch stał się wspaniałym dopełnieniem współpracy tych dwóch i jednocześnie żałosnym dowodem nędzy współczesnej (myślę tu o okresie od 1989 roku do dzisiaj) polskiej polityki.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s