Jestem w tej chwili pewien, że konieczna jest dyrektywa w Unii Europejskiej, która wprowadzi we wszystkich krajach jednakową pensją minimalną w wysokości dwóch tysięcy euro. Skoro wszędzie obowiązują te same uregulowania prawne i podobne są podstawowe koszty utrzymania (może wyjąwszy czynsze za wynajmowane mieszkania) dlaczego zatem minimalne wynagrodzenie w Polsce ma być kilka razy niższe od wynagrodzenia w Niemczech, we Francji czy na Wyspach Brytyjskich. Unifikacja wynagrodzeń!

Słyszę te głosy, które mówią o innej gospodarce, o niższej wydajności pracowników w Polsce albo o słabości polskich przedsiębiorców mogących zbankrutować przez najmniejsze nawet podwyżki płac. Przyczyny podawane przez mądre głowy akademików, polityków czy banksterów zawsze będą się mnożyły tak, że Polak pracujący w Polsce powinien dziękować wyżej wymienionym za jakiekolwiek wynagrodzenie, bo właściwie to jego praca nie ma najmniejszego znaczenia i jest zbyt kosztowna. W ogóle, idąc tokiem rozumowania tych mądrych głów, to Polskę należy zamknąć na patyk, bo nic tu się nie opłaca robić, natomiast to samo w Europie Zachodniej jest dobrym interesem.

Przypominam sobie awanturę po decyzji parlamentu europejskiego w sprawie wyrównania pensji pracowników delegowanych. Sprawa jednak została załatwiona i świat się nie zawalił. Wprowadzenie teraz równej płacy minimalnej i konsekwentne egzekwowanie takiego rozwiązania byłoby może szokiem dla wielu, ale wsparte jeszcze kilkoma regulacjami pozwalającymi politykom wspomagać finansowo gospodarkę dałoby błyskawicznie efekty.

Znowu zakończę optymistycznie, że pomarzyć każdy może, a realizacja tak prostego rozwiązania dla całej Unii Europejskiej nie przejdzie przez jeszcze przez wiele lat. Banksterzy podobni do premiera Morawieckiego nie pozwolą.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s