O godzinie 193o rozpoczęło się przyjęcie w Ambasadzie RP w związku z przyjazdem na Islandię polskiej delegacji z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim na czele. Przyjęcie co prawda rozpoczęło się planowo, bo zaproszeni goście stawili się punktualnie, natomiast delegacja przybyła łaskawie pół godziny później z przyczyn nieznanych. Goście wcale nie byli tym opóźnieniem zmartwieni i już oficjalne przemówienia ambasadora oraz delegatów odbyły się po prostu w przemiłej atmosferze przy kieliszkach.

3C58A509-E3D4-4A40-ABD5-E94702CED4E6

Okazją do przyjęcia i w ogóle przyjazdu polskiej delegacji była dziesiąta rocznica powstania polskiej szkoły na Islandii, dlatego w składzie delegacji była Minister Edukacji Anna Zalewska. W uroczystości w polskiej szkole brała udział nawet premier Islandii i żona prezydenta Islandii, ale, niestety, na przyjęcie już nie przyjechały. Szkoda, bo formuła przyjęcia pozwalała na bezpośrednie rozmowy między wszystkimi na sali przy szwedzkich stołach i bardzo chętnie bym porozmawiał z panią lewaczką o jej różnych lewackich wyskokach, narażających Islandię na duże niebezpieczeństwa. A propos szwedzkich stołów muszę wspomnieć, że jedzenie było znowu doskonałe, a polski bigos był przepyszny i powalał nawet obecnych na spotkaniu Islandczyków.

0FF39576-CB9B-4CAC-878A-0E8E2C5B560F

Porozmawialiśmy chwilę z ambasadorem i marszałkiem i opuściliśmy przyjęcie zadowoleni ze spełnienia obowiązku obywatelskiego, patriotycznego i społecznego. Większość Polaków jednak nie czuje tych obowiązków w tym samym stopniu, jak czują je inne narody. Baliśmy się przed przyjęciem, że może dojść do jakiejś demonstracji przed budynkiem z hasłem: konstytucja. „Demokraci” z Polski mogli też zakłócić przyjęcie, ale na szczęście nie przyszli. Bojkot zaspokoił ambicje „prawdziwych” Polaków na Islandii, a może nie mieli odwagi się wychylić wobec udziału władz islandzkich w uroczystościach.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s