Dla naszego dobra, dla naszego bezpieczeństwa i dla naszego bogactwa urzędnicy Unii Europejskiej wprowadzą kontrolę Internetu z możliwością zablokowania każdego, kto publikuje cokolwiek. Propozycje przepisów ujęte w unijnej dyrektywie dotyczą ochrony praw autorskich, ale ta ochrona z kolei dotyczy już całej rzeczywistości i na całą rzeczywistość w sieci może wpływać.

Jest takie powiedzenie: nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Tu pasuje idealnie to powiedzenie. Dla każdego jest przecież jasne, że do ochrony praw autorski jest wymiar sprawiedliwości i odpowiednie organy państw, na terenie których doszło do naruszenia tych praw. Adwokaci ustawiają się w kolejce do prowadzenia takich spraw. I to nie wystarczy? Czy potrzeba jeszcze jakichś prewencyjnych filtrów w Internecie? Czy może wkrótce potrzebne będą filtry na telewizory i gazety? A może kina i teatry też trzeba będzie filtrować? Zastanówmy się dobrze, dokąd zmierzamy, bo do krainy absurdu weszliśmy już na pewno.

Jest w kodeksach karnych w Europie tak wiele zapisów służących do zamykania ludziom ust, że nie jest potrzebne następne narzędzie do tego celu. Wydaje mi się dzisiaj, że ta dyrektywa ma inny cel. Chodzi po prostu o zniszczenie pewnej grupy internetowych wydawców i danie nowych możliwości innej grupie wydawców, którzy mają stosowne środki na realizację nowych wymogów prawnych. I tyle.

Internet się obroni i tego jestem pewien, natomiast ludzie zaangażowani obecnie w przegłosowanie tej dyrektywy w parlamencie europejskim już się nie obronią przed utratą honoru, twarzy i poparcia wyborców czy w przypadku artystów przed utratą tak zwanych fanów. Internauci poradzą sobie z nadzorem na wiele sposobów, a zyski artystów i tak będą coraz mniejsze.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s