Wróciłem wczoraj do Rejkiawiku po dwóch tygodniach i już tęsknię za ojczyzną. Ktoś może się śmiać i drwić ze mnie, bo na własne życzenie tę ojczyznę opuszczam, ale to jest zbieg wielu różnych czynników, natomiast tęsknota jest jedna i bardzo trudna. Podzielona Polska między dwa główne obozy polityczne ciągle jest piękna i ciągle chce mi się do niej wracać.

Odwiedziłem tym razem kilka miast w środkowej i południowej części Polski głównie dla odświeżenia wspomnień jeszcze z czasów szkolnych, w których te miasta odwiedzałem. Po trzydziestu czterech latach na przykład mieszkałem przez dwa dni w Ojcowie pod Krakowem w tym samym pensjonacie i w tym samym pokoju. Niesamowite wrażenia miałem, bo Ojców i jego otoczenie były kiedyś piękne, a dzisiaj są po prostu jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Niesamowite. Wieczorne dźwięki świerszczy do tych obrazów powalały.

Odwiedziłem też Kielce, Tarnów, Busko Zdrój, Kraków, Tyniec, Żywiec, Pszczynę i Rybnik. Polska jest piękna. Jeśli teraz usłyszałbym od kogokolwiek, że Polska jest w ruinie, to chyba upadłbym ze śmiechu. Starówki w tych miastach, muzea, pałace i kościoły są w stanie idealnym nawet w porównaniu z najbogatszymi krajami Europy Zachodniej. Patrzyłem i podziwiałem.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s