Opublikowanie deklaracji premierów Polski i Izraela w formie płatnych ogłoszeń w wielu gazetach na całym świecie było posunięciem genialnym. Nie podobała mi się nowelizacja nowelizacji ustawy o IPN, ale ogłoszenia były próbą zachowania „twarzy” polskich władz, władze Izraela natomiast zostały nimi ośmieszone. Ogólnie Izraelczycy wyszli na idiotów, którzy nie bardzo wiedzą, o co im chodzi.

Śmieszni okazali się Izraelczycy, którzy liczyli na wyciszenie tej deklaracji. Po jej podpisaniu wypowiadali się pozytywnie o zbliżeniu obu państw i narodów, a po publikacji nagle stwierdzili, że Polacy znowu się źle zachowali, znowu kłamią i chcą uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie. Kabaret. Naukowcy Izraelscy, którzy opiniowali treść dokumentu, po publikacji zaczęli go podważać. Amerykanie podobno znowu zagrozili odwołaniem wszelkich spotkań z polskimi władzami, bo Polacy nie potrafili siedzieć cicho.

Izrael jest w trudnej sytuacji i musi redukować konflikty, jeśli w ogóle chce przetrwać. Izrael ma mało przyjaciół, a polityka Trumpa tych przyjaciół Izraelowi nie przysporzy. Zięć Trumpa przygotowywał podobno epokowe porozumienie Izraela z Palestyną, ale niewiele z tego wyszło, bo Izrael nie przestrzega podstawowych zobowiązań. Wojna z Iranem, która właściwie już się zaczęła, w tej sytuacji bez odpowiedniego zaplecza może być katastrofą.

Polacy zachowali się godnie. Przyznali się do błędu, wycofali się z błędu i ogłosili to całemu światu. A Żydom jak zawsze nic nie pasuje. Świat ma okazję ocenić ten … układ.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s