Uważam, że premier Morawiecki dobrze wystąpił w parlamencie europejskim. Premier nie jest bohaterem mojej bajki i uważam ogólnie tego pana za szkodnika, który nie dba o dobro Polaków, ale w przypadku jego „pouczania” Europy muszę się z nim zgodzić. Europa jest wspólnotą narodów, które tworzą suwerenne byty państwowe. Unia i Rada Europy są ciągle tylko związkami tych państwowych bytów, a silniejsza integracja przez ich niszczenie jest błędem, natomiast wzmocnienie poszczególnych państw wzmacnia całość z zastrzeżeniem, że wszyscy współpracują ze sobą – nigdy przeciwko sobie.

Europa Zachodnia od szesnastego wieku czuje się panem świata i uzurpuje sobie wyłączne prawo do udzielania lekcji innym. Jeśli uznamy, że dopiero dwudziesty wiek przyniósł koniec kolonializmu, to daje nam ponad czterysta lat europejskiego nauczycielstwa. Przez taki okres weszło to w geny Europejczyków i teraz nie można takiego sposobu myślenia wyłączyć. Wydaje mi się nawet, że przyjmowanie imigrantów i mówienie o ich przystosowaniu do Europy może mieć podobne przyczyny. Wieczni edukatorzy nie będą słuchać o swoich błędach, a już na pewno do tych błędów się nie przyznają.

Czy wobec powyższego wystąpienie polskiego premiera było potrzebne? Czy nie lepiej jest w Europie nic nie mówić i robić swoje? No właśnie. Polska awantura w parlamencie europejskim zbiegła się z hucznym przejściem sędziów na emeryturę. Specyfiki polskiej polityki nie rozumie nikt w Europie Zachodniej, ale zrozumienie komunistycznej przeszłości obecnych sędziów z Sądu Najwyższego jest czynnością po prostu nadludzką. Ograniczmy się zatem do pouczania Europejczyków w kwestiach, które mogą ogarnąć. Do ogarnięcia dla Francuzów było na przykład poznane w Polsce w wieku szesnastym jedzenie widelcem.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s