Rok temu pisałem o feudalizmie sądowy w Polsce i miałem nadzieję, że partia rządząca coś z tym problemem zacznie robić zgodnie z wyborczymi obietnicami. Nadziei już nie mam żadnej w tej kwestii, bo najmniejsze nawet próby oczyszczenia sądownictwa i poddania go kontroli społecznej generują opór środowiska, które jest wspierane przez polityczną opozycję w Polsce i europejskich polityków liberalno-lewicowych. Partia rządząca przy tym nie przejawia specjalnego uporu w naprawianiu sądów i wycofuje się pokornie przed rozjuszonymi obrońcami „demokracji i praworządności”.

Liczyłem przede wszystkim, że zgodnie z art. 182 obowiązującej w Polsce konstytucji PiS odda obywatelom nadzór nad działalnością wszystkich sądów i bez żadnych wyjątków da możliwość badania pracy wszystkich sędziów. Wystarczyło przyjąć odpowiednią ustawę i „udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości” stałby się faktem zgodnym z konstytucją, z którym nikt nie mógłbym dyskutować. Rządzący stworzyli za to Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym z ławnikami, co na razie nie działa i działać nie zacznie, a jeśli zacznie, to przecież stworzą tę izbę sędziowie wiadomej proweniencji, natomiast ławnicy zostaną zmarginalizowani. Liczyłem i się przeliczyłem, mówiąc krótko.

Nie muszę chyba wyjaśniać, na czym polegał feudalny ustrój państw. Czy ustrój polskich sądów nie ma cech zbliżonych do feudalnych ustrojów państwowych? Panowie feudalni podlegali jedynie kontroli własnej i sędziowie żądają identycznego przywileju. Panowie feudalni decydowali o życiu poddanych i sędziowie również chcą mieć poddanych, o których będą decydować. Panowie feudalni sami sobie byli prawem i sędziowie idąc tą drogą nie uznają prawa tworzonego przez „poddanych”. Nie muszę chyba przypominać, czym skończył się ustrój feudalny we Francji na przykład. Czy sędziowie pójdą tą drogą do takiego końca? Życzę w takim układzie miłego i szybkiego cięcia gilotyny.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s