Pojawiły się wreszcie oficjalne pytania prezydenckie do referendum konstytucyjnego, którego oprócz prezydenta i jego najbliższych współpracowników nikt nie chce. Pytania na pewno nie zmienią tego stanu rzeczy, a to jest dopiero początek drogi do ewentualnej zmiany konstytucji. Jaki jest więc sens tych prezydenckich działań? Żaden!

Od dawna jestem na siebie „obrażony” z powodu głosowania na urzędującego obecnie prezydenta. Już nigdy więcej tego błędu nie popełnię, ale muszę z tym żyć. W takim stanie psychicznym muszę teraz mieć dodatkowe pretensje do siebie o pewną formę współudziału w tym dziwnym maratonie referendalno-konstytucyjnym pozbawionym sensu.

Konstytucja w dzisiejszym kształcie nie jest doskonała, ale ja nie słyszałem o doskonałym akcie prawnym, który eliminowałby wszystkie wątpliwości czy nie rodził sporów interpretacyjnych. Polska konstytucja nie jest pod tym względem gorsza od innych i nie jest od innych lepsza. Myślę, że największym problemem polskiej konstytucji są jej interpretatorzy ze wszystkich stron, interpretatorzy wszystkich opcji politycznych i wszystkich najwspanialszych uczelni prawniczych oraz interpretatorzy nadzwyczajni z Trybunału Konstytucyjnego, którzy zdolni są do każdej interpretacji. No właśnie. Przy osobach pana Rzeplińskiego czy pani Przyłębskiej każda ocena prawa w relacji z konstytucją nawet zmienioną dziesięć razy będzie robiona zgodnie z duchem prawa lub z wyższą koniecznością, co chyba jasno pokazuje, że konstytucja nikogo nie obchodzi. Więcej napiszę: każdy uważa, że tylko jego adwersarze łamią konstytucję.

Odrębnym problemem jest zebranie większości konstytucyjnej w parlamencie. Prezydent nie ma chyba kontaktu z rzeczywistością, jeśli zauważył gdzieś możliwość zebrania większości w Sejmie.

Piotr Tomski

2 uwagi do wpisu “Prezydenckie propozycje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s