Usłyszałem ostatnio bardzo mądry wywód pana posła Grabowskiego z „antysystemowego” ugrupowania Kukiz’15 na temat urealnienia kosztów funkcjonowania polskiego parlamentu. Pan poseł uznał, że można do parlamentu wybrać jedynie liderów poszczególnych partii i dać im adekwatną do wyniku wyborczego liczbę głosów, uprawniającą do wszystkich sejmowych głosowań. Przy dyscyplinie w klubach parlamentarnych nie ma przecież najmniejszego znaczenia zdanie poszczególnych posłów. No właśnie. Pójdźmy zatem dalej. Po co cały parlament? Skoro większość parlamentarną ma PiS, to zostawmy jedynie pana posła Kaczyńskiego z uprawnieniami do wszystkich sejmowych głosowań. Będzie najprościej i najtaniej.

Partia rządząca przestała dbać o pozory demokratyczne i jej przedstawiciele po prostu mówią wprost o żenujących dla szarych obywateli kulisach podejmowania decyzji. Pani Mazurek wypaliła niedawno, że pan prezes Kaczyński nie dał jeszcze zielonego światła, więc parlament nie pracuje nad przygotowanym już projektem ustawy. Na dodatkowe pytanie pani rzecznik zirytowana odpowiedziała krócej: mówiłam, że prezes nie dał zielonego światła. Skróćmy w związku z powyższym drogę decyzyjną i pozostawmy wyłącznie prezesa.

Niech nie cieszą się teraz przeciwnicy PiS, bo w poprzednim rozdaniu parlamentarnym było identycznie, tyle że zielone światło dawał swoim „tłustym Grasiom” pan Tusk. Acha! Jest bardzo prawdopodobne, że w wielu przypadkach to zielone światło świeciło aż z Berlina, ale czy to zmienia jego barwę? Nie. W końcu to my nie wiemy dzisiaj, czy dzisiejsze zielone światło nie zapala się w Tel Awiwie albo Nowym Jorku.

Piotr Tomski

11 uwag do wpisu “A jednak dyktatura

 1. Ja mam inną propozycję. Jeśli PiS nie chce uszanować zwyczajów parlamentarnych, ale jednak wygrało wybory, to niech się ogrodzą na Wiejskiej zasiekami, a opozycja niech obraduje w innym miejscu. W końcu i tak w głosowaniach nie mają żadnego znaczenia, jak pokazuje praktyka.

  Polubienie

   1. Bo ktoś na nią oddał głos. I ma prawo oczekiwać pracy swoich posłów. To naprawdę nie jest takie całkiem od czapy – nie będąc na musiki Kuchcińskiego mogliby wypracować naprawdę dobry program dla przyszłych rządzących.

    Polubienie

   2. Zapewne głosowałaś na dzisiejszą opozycję, która przegrała wybory. Co realnego może dla Ciebie zrobić ta opozycja w Sejmie? Wypracowywać programy opozycja może lepiej poza Sejmem.

    Polubienie

   3. O tym piszę: poza sejmem, czyli budynkiem, jako posłowie. Co mogą zrobić? To czego nie potrafi PiS oraz ocalić nas od wypchnięcia z Unii, zrujnowania budżetu, ocalenie przed dyktaturą, a przede wszystkim oddanie wolności obywatelskich.

    Polubienie

 2. Dokładnie tak. Te całe wybory i parlament to jedna wielka farsa. „kaczor dyktator” o wszystkim decyduje i jak w jakiejś sprawie nie podejmie decyzji to premier Morawiecki nawet nie może zmienić prezesa Poczty Polskiej (to nie żart słyszałem, że tak naprawdę było). 2-3 lata temu byłem przeciwny JOWom, bo uważałem, że mają poważną wadę – nie odzwierciedlają zbyt dobrze preferencji wyborczych czego doskonałym przykładem była partia UKIP w UK. Zdobyli 10 czy 12% głosów i wprowadzili do parlamentu tylko 1 osobę. Minęły te 2-3 lata i zmieniłem zdanie choć nie zmieniłem zdania w kwestii wad JOWów. Mimo ich wad jednak sprawiają, że to wyborca rozlicza posła czy senatora, a nie prezes partii, który jak poseł zagłosuje inaczej niż lider każę to go nie wpisze na listę wyborczą i o kolejnej kadencji może zapomnieć nawet jakby i pół kraju chciało na niego zagłosować.

  Polubione przez 1 osoba

  1. W 2015r w referendum głosowałem za JOW-ami i w polskich warunkach uważam je za dobre rozwiązanie, które daję minimum bezpośredniego wpływu na posłów. Praktyka partyjna może zabić każdy wpływ obywateli na polityków, zwłaszcza w partii wypłukanej z demokratycznych procedur. Pozdrawiam.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s