Decyzja sądu o przywróceniu nazw „komunistycznych” dla ulic warszawskich jest po prostu hańbiąca dla Polski. Nikt o zdrowych zmysłach nie twierdzi dzisiaj, że Stalin czy Lenin to byli fajni chłopcy. Nikt zatem nie powinien popierać pozytywnej pamięci o ich podwładnych w stworzonym głównie przez Stalina systemie zła totalnego. Armia Ludowa wykonywała rozkazy Stalina. To jest fakt.

Tytułowe zawołanie jest oczywiście kłamstwem i powinno dla prawdy mieć wstawione słowo „zdechną” w miejsce słowa „żyją”. No właśnie. Czy doszło do sytuacji strasznej, w której pozostaje Polakom tylko zbrojny bunt na wzór narodowych powstań w dziewiętnastym wieku? Czy ludzi nietykalnych z najwspanialszej kasty można już tylko zabijać? Właściwie to chyba nic złego w zabijaniu nie powinni widzieć ci towarzysze sędziowie, bo ciągle nakazują czcić morderców, bandytów i pospolitych przestępców kryminalnych przemienionych w bohaterów klasowych walk. Skoro strzelanie w potylicę było koniecznością dziejową siedemdziesiąt lat temu, to może teraz nadeszła inna konieczność dziejowa: strzelanie towarzyszom sędziom między oczy? Zachowujmy się honorowo w odróżnieniu od czczonych przez towarzyszy sędziów zabójców, którzy swoim ofiarom w więzieniu mokotowskim nie mieli odwagi nawet patrzeć w oczy, kiedy ich mordowali.

Nie rozumiem naprawdę motywacji towarzyszy sędziów przy zatrzymaniu dekomunizacji. Jeśli kierowali się wiarą w jakąkolwiek wartość pamięci o tych komuszych pomiotach, to muszą też spodziewać się adekwatnej do ich wiary reakcji ludzi wierzących w coś odwrotnego. Niestety.

Piotr Tomski

6 uwag do wpisu “Niech żyją towarzysze sędziowie

 1. A ja myślę, że nie mamy, jako pokolenie powojenne, moralnego prawa oceniać, która przelana za ojczyznę krew była bardziej czerwona. Żaden z nic, ani w ogóle żaden z walczących o wyzwolenie Polski spod niemieckiej okupacji, nie mógł przewidzieć Jałty.

  Polubienie

 2. Tak, warto pomyśleć. Kto to byli ci żołnierze z AL? Komuniści? Wielbiciele Stalina? Wielu z nich miało wybór albo zgnić w gułagu albo walczyć z Niemcami. Nie zawsze wybory są proste. Czarno-widzenie świata jest spłycone i niesprawiedliwe. Ja nie ośmieliłabym się osądzać tych ludzi, bo musiałabym się znaleźć na ich miejscu, żeby się wypowiadać z prawem głosu. Ferowanie tak drastycznych sądów jest proste, kiedy siedzi się bezpiecznie, sytym i w ciepełku.

  Polubienie

  1. Mówili, że są komunistami i wielbicielami Stalina. Dokonali wyboru i tyle. Oceniać ich musimy z podstawowego powodu: pamięć ich ofiar. Dokładnie tak samo jest z Hitlerem i jego wielbicielami. Relatywizm jest ciężką chorobą, ale jest uleczalny.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s