Jeśli dzisiaj ktoś robi bohaterów i patriotów z rodziny Czartoryskich, to chyba nie wie ten ktoś, co ta „Familia” dla Polski robiła. Adam Jerzy Czartoryski również był zdrajcą ojczyzny i rodaków, zanim został „wodzem” emigracyjnym. Niestety. Gdybym miał dzisiaj stanąć po czyjejś stronie w sporze familijnym, to na pewno poparłbym panią Tamarę. Hi, hi, hi…

W ramach korepetycji zadam pytania. Kto sprowadził wojska rosyjskie do Polski w 1764 roku, co wygenerowało dalsze konsekwencje? Kto był ministrem spraw zagranicznych u cara Rosji na początku osiemnastego wieku, a następnie do 1830 roku aktywnie działał w jego rządzie na terenie byłej Polski? Wystarczy odpowiedzieć na te dwa pytania i włączyć myślenie, a pisanie apologii rodu Czartoryskich minie, jak każda choroba. Dziwię się rozsądnym ludziom, którzy brną w fascynację takimi postaciami jak powyżej wymieniony Czartoryski, który do powstania listopadowego po prostu służył rosyjskiemu zaborcy. Dziwię się w ogóle fascynacji arystokracją, bo przez długie wieki ci ludzie żyli z pracy niewolników, a pod koniec osiemnastego wieku i na początku wieku dziewiętnastego dla utrzymania status quo w stosunkach społecznych byli gotowi do poświęcenia polskiej państwowości.

Poważnym problemem Polaków jest tworzenie sobie autorytetów, które nie zasługują na żaden szacunek. Wystarczy włączyć myślenie i Internet, żeby te autorytety padły. Jestem przekonany, że uczenie dzieci w szkołach o Hotelu Lambert z Czartoryskim w roli głównej jest ich oszukiwaniem. Niestety. Jestem również przekonany, że współczesny „wódz” rodu Czartoryskich nie jest pierwszym, który nienawidzi Polaków.

Piotr Tomski

8 uwag do wpisu “Korepetycje z Czartoryskich

      1. Procesy myślowe mogą różnie przebiegać. Mówimy dokładnie o tym samym zjawisku powierzchownego przyjmowania autorytetów przez różnych ludzi i tyle. I dla jasności: Jan Paweł II nie jest dla mnie nawet autorytetem. Pozdrawiam.

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s