Niepełnosprawność jest poważnym problemem politycznym, bo w Polsce niepełnosprawni ludzie nie doczekali się do dzisiaj właściwej opieki, szacunku i w ogóle właściwego podejścia ze strony państwa. Zrozumiałem ten problem dopiero w chwili, kiedy na stałe zamieszkałem na Islandii. Nie będę chwalił Islandii z jej systemem opieki zdrowotnej, bo ma on wiele wad, ale akurat ludzie niepełnosprawni mają tu to, co jest im potrzebne i nikt nie dyskutuje na temat zbędnych kosztów czy „wyrzucanych w błoto pieniędzy”.

Problem stał się w Polsce polityczny, bo politycy partii rządzącej zapomnieli o nim. Niestety. Ludzie niepełnosprawni nie są atrakcyjną grupą wyborców, a koszt pozyskania tej grupy jest tak wysoki, że pamięć zawiodła. Mam więc kłopot w odróżnieniu obecnych rządzących od ich poprzedników, którzy zachowywali się identycznie. A miało być już tak dobrze i poziom wrażliwości miał być tak wysoki. No cóż! Empatia nie idzie w parze z polityką. Kolejny test oblany i minister od wielkich „dzieł” społecznych nie zaczaruje rzeczywistości, mówiąc setny bądź tysięczny raz o zaniedbaniach poprzedniej ekipy. Moment na dyskusję o kosztach niepełnosprawności jest doskonały, bo przecież obietnice pana Morawieckiego na temat wydania kilkunastu dodatkowych miliardów złotych mogą swobodnie objąć koszt miliarda złotych dla osób niepełnosprawnych.

Czas zatem na poprawkę testu. Będziemy sprawdzać. Acha! Oczekiwałbym jeszcze słowa przepraszam za tę zawodzącą w PiS od dwóch i pół roku pamięć o niepełnosprawnych.

Piotr Tomski

 

2 uwagi do wpisu “Niepełnosprawność jest poważnym problemem

 1. Piotrze, ogromnie Ci dziękuję za ten wpis. Uważam, że jeśli kogoś Bóg obdarzył zdrowiem, to ma wielkie szczęście, ale i swoisty dług do spłacenia, bo to tylko przypadek, traf. Podam przykład swego syna. To był zdrowy 12-latek dopóki nie zachorował na ospę (na którą się nawet nie szczepi) i wskutek powikłań rozsypało mu się serce. Przed 30-tką już miał rozrusznik. To może spotkać dosłownie każdego.
  Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wiele problemów pobocznych wiąże się z niepełnosprawnością. Np. tego, że mężczyźni tacy często stają się łupem psychopatek, liczących na ich rychłą śmierć. To, niestety, nie konfabulacja. Choruje cała rodzina, jest już na stałe naznaczona chorobą.

  Jeśli wiesz coś na temat rozwiązań islandzkich, to, proszę, napisz.

  Polubienie

  1. Współczuję.
   Na Islandii państwo właśnie zajmuje się wszystkim, a po skończeniu osiemnastego roku życia osoba niepełnosprawna może dostać mieszkanie z specjalistą-opiekunem. Koszty leków czy rehabilitacji pokrywa w całości państwo. Mam dobre rozeznanie, bo kuzynka ma córkę, która jest poważnie chora i od kilku lat jest już odżywiana dojelitowo. W każdym innym kraju nie miałaby takiej pomocy bezpłatnej. Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s