Przez dziewięć dni w Polsce pękało mi serce i chciało mi się krzyczeć. Miejsce radości z odwiedzania ojczyzny, dawnych przyjaciół i rodziny zajął szok poznawczy wymieszany z pewną formą strachu. Połowa – co najmniej – moich znajomych w Polsce zwariowała z nienawiści do rządzących Polską, a nawet nienawidzi w ogóle Polaków, czyli nienawidzi już siebie. Szok! Zaczynałem już się bać niektórych wywodów o konieczności strzelania do „małego gnoma”. Jeszcze rok temu rozmawiałem przecież z normalnymi ludźmi. Byli wprawdzie niezadowoleni politycznie, ale obecny poziom emocji jest przerażający. Polityka chyba źle wpływa na Polaków.

Polska jest jednak moim miejscem na ziemi i nie pokocham innego tak mocno, jak kocham Polskę i jak kocham szczególnie Warszawę. Mieszkałem w Polsce pod Warszawą, ale większość czasu spędziłem w Warszawie. Przez te dziewięć dni obejrzałem dwa doskonałe przedstawienia teatralne i żałuję, że nie miałem możliwości obejrzeć więcej z przyczyn obiektywnych. Odwiedziłem dwa muzea w dwóch pięknych, polskich miastach, czym odbudowałem pęknięte serce i mogłem wrócić na Islandię w normalnym stanie.

Miałem pójść pod pałac biskupi w Warszawie, kiedy odbywała się tam główna zadyma, żeby na żywo zobaczyć tę „chorą tkankę” narodu polskiego, ale nie chciałem się dobijać po spotkaniach rodzinnych. Nie wiem zresztą, czy opanowałbym się na takiej demonstracji? Czy nie zakończyłoby się na zatrzymaniu mnie za „patriotyczną” interwencję na jakiejś twarzy zdeprawowanego lewaka? Hi, hi, hi… Nie chciałem przy tym bronić samych biskupów, bo nie zasługują na żadną obronę, niestety.

Druga połowa moich znajomych też mnie wprowadziła w stan konsternacji. Nie ma już zachwytu nad PiS-em, jest wiele uwag, zastrzeżeń i zawiedzionych nadziei. Przykra to jest okoliczność, ale sytuacja wygląda dużo gorzej, niż myślałem wcześniej na podstawie obserwacji medialnych. Zwyczajni ludzie czują, że następuje jakiś chaos, z którego już nic dobrego nie wyniknie. Przykre!

Piotr Tomski

7 uwag do wpisu “Moje dziewięć dni w Polsce

 1. Faktycznie coś się w narodzie dzieje. Gdyby porównywać „rok do roku” to jest coraz bardziej ciemno. Myślę, że ten apel biskupów stanie się jakimś punktem przełomowym, bo jeszcze nigdy Kościół tak daleko nie odszedł od ludzi.

  Polubienie

 2. Cóż Warszawa i okolice (zwane przez znaczną część reszty Polski pogardliwie „warszawką”) to specyficzne miejsce. Tu jest bastion wszelkiego lewactwa, dewiacji i tzw. młodych, wykształconych” lemingów. Oni po prostu nie mogą znieść tego, że ich ukochane PO takie wspaniałe, postępowe och i ach przegrało z obciachowym, zacofanym, moherowym PiSem. Gdy się ludziom przez 10 lat prało mózgi w mediach że PO jest cacy a PiS jest be to nie dziwi taka reakcja. Jakby Pan pojechał na podkarpacie zapewne byłoby inaczej. Moja mama była 4 lata temu w sanatorium w Busku Zdroju i była jedyna spod Warszawy i się nie przyznawała. Pytana o to skąd jest wymieniała swoje miasto. Nikt pewnie nie wiedział gdzie to jest, ale nikt też nie pytał. To czego się tam nasłuchała o warszawce i pogardy dla ówcześnie rządzących jak i mieszkających w Warszawie i okolicach to włosy się jej na głowie zjeżyły. Według mnie obecnie mamy chaos, ale to wynika z upadku obecnego systemu III RP. PO już na pewno nie wróci do władzy nie wierzę w to. Co się zaś tyczy PiS ludzie przeglądają na oczy. Poza 500+ PiS niewiele co zrobił. Podatków nie obniżył, przedsiębiorcom nic nie ułatwił, koncerny jak miały ulgi tak dalej mają w postaci np. specjalnych stref ekonomicznych, nic nie robią żeby sprowadzić Polaków do Polski, a braki siły roboczej uzupełniają Ukraińcami. Do tego cały czas „bezalternatywnie miłują Ukrainę” pod dyktando USA i udają że nie widzą odradzania się banderyzmu na Ukrainie. Czy w jakiejś TV podali, że we Lwowie był niedawno marsz gdzie krzyczeli „Lwów nie dla polskich panów”? Poza tym GMO< CETA, sprzedaż kopalni Krupiński, uległość wobec Żydów w sprawie ustawy o IPN i reprywatyzacyjnej (po reprymendzie od USA prace nad nią zostały wstrzymane – ustawy prawdopodobnie w ogóle nie będzie). Muzeum Pollin plujące na Polaków za polskie pieniądze. To wszystko sprawia, że wyborcy PiS przestają być zadowoleni z PiS. I dobrze. Wreszcie mądrzeją. Problem w tym że na razie nie ma na kogo głosować. Jest jeszcze 1,5 roku. Ja wierzę, że pojawi się jakaś nowa prawicowa siła. Żeby obalić mafijną III RP trzeba wszystkie partie okrągłostołowe włącznie z PiS wysłać na śmietnik historii.

  Polubienie

   1. To zależy od nas i naszej determinacji. Jak potulnie się będziemy zgadzać na ciągnięcie szopki pt. roszada na stołkach tych samych świń przy korycie to nic poza świniami przy korycie się nie zmieni. A do tego aby wymusić na „układzie” zmiany potrzebna jest masa krytyczna świadomych Polaków. Ta liczba cały czas rośnie czy jednak na tyle szybko, aby było można dokonać realnych zmian w Polsce już za 1,5 roku? Nie wiem, pożyjemy, zobaczymy. Póki co tworzy się wiele ruchów jak wolni ludzie, ruch WON, Ruch Narodowy podobno buduje struktury na wybory w 2019 r. No i w necie działa ciekawy gościu który się nazywa Jan Zbigniew hrabia Potocki, który sporo miesza i sporo ludzi go popiera. Mówi, że III RP jest państwem nielegalnym i że obecna konstytucja z 1997 r. jest nielegalna, bo nie ma ciągłości z tą z 1935 r. która wciąż formalnie obowiązuje. Sprawdziłem i ma rację – obecna konstytucja odwołuje się do tej z 1952 r. pośrednio (przez małą konstytucję z 1992 r.), a nie do tej z 1935 r. której żaden akt prawny nie zniósł. Jeśli facet z netu przejdzie do realu może być ciekawie.

    Polubienie

   2. Zgadzam się w pełni, ale rozdanie polityczne w 1945 roku „ulegalniło” wszystko. Nie żyjemy na samotnej wyspie i nie będziemy tak żyli nigdy, musimy zatem rozsądnie walczyć o swoje.
    Pan Potocki jest mi mało znany i to raczej od strony… nieprzychylnych zdań, ale teraz poznam te informacje bliżej.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s