W Davos spotkali się najmocniejsi ludzie świat i debatują, jak odebrać pozostałym resztki kapitału, który jeszcze ma w posiadaniu te biedne dziewięćdziesiąt dziewięć procent ludzkości. Nie spoczną ci mocni, aż ci biedni dojdą do posiadania wyłącznie długów bez pełnego zabezpieczenia, co de facto robi z ludzi niewolników, żyjących na krawędzi i proszących. Tak. Świat ciągle zmierza w kierunku stworzenia idealnego wzorca człowieka proszącego. Prosić ma ten człowiek o pracę, o stały dochód, o bezpieczeństwo, o sprawiedliwość, o leczenie czy może o zabawę, o używki, o radość.

Fascynujące jest spotkanie w Davos z wielu powodów, ale ja przede wszystkim podziwiam zgromadzonych tam osobników za odwagę. Tak. Oni są bardzo odważni, bo wiedzą już, że ludzie zaczynają rozumieć, na czym polega ten ekonomiczny rozdźwięk pomiędzy jednym procentem ludzkości a jej resztą. Wiedzą i nie boją się reakcji. Nie wiem, czy to jest ogromna odwaga, czy może jest w tym element głupoty? W każdym razie miliardy ludzi z całego globu mogą bez najmniejszego problemu unicestwić te kilka milionów pazernych oszustów, którzy dla zysków skazują innych na powolną śmierć. Ludzie nie będą wiecznie prosić, ponieważ opisany na wstępie model człowieka proszącego jest dokładnie takim samym przeżytkiem, jakim są nauki Chrystusa w Europie Zachodniej albo wiara w wartość umowy społecznej w państwie prawa.

Pominąwszy hasła medialne z Davos, zastanawiam się na prawdziwymi celami tego forum. Czy rzeczywiście dochodzi tam do istotnych porozumień i wymian opinii? Czy może jest to tylko okazja do demonstracji siły polityków, finansistów i biznesmenów?

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s