Prowadzenie polityki zagranicznej przez PiS jest żenujące. Głupotą jest natomiast doprowadzenie do sytuacji, w której Węgry stały się gwarantem pozycji Polski w Unii Europejskiej. Znowu Węgrzy grają rolę naszych przyjaciół i w ogóle znowu Węgrzy są przyjaciółmi wszystkich, jak już było w czasie ostatniej wojny, kiedy nasi bratankowie przyjaźnili się bardzo z Hitlerem i z jego wrogami, a przede wszystkim szybko zaprzyjaźnili się ze Stalinem po upadku Hitlera. Mam wrażenie, że Węgrzy zaprzyjaźnią się z każdym dla zysku i ze strachu.

Nie liczyłbym na węgierskie poparcie w Europie, bo historia jednoznacznie pokazuje, że takie poparcie nie istnieje. Jedynie mogliśmy liczyć na węgierski strach przed sankcjami dla nich, ale ten strach odszedł na dalszy plan, bo Unia zajęła się Polską, której znaczenie w Europie jest nieporównywalnie większe od Węgier. Do tego teraz rozpocznie się gra, w której Węgry mogą wiele uzyskać za dołączenie do „obrońców” praworządności europejskiej. Polska nie ma żadnej, specjalnej, tajnej oferty, natomiast klęska Polski może być dla wielu krajów dobrym interesem, bo pojawi się nowa fala taniej siły roboczej o niezłych kwalifikacjach i będzie można od nowa tanio kupić bankrutujące w Polsce przedsiębiorstwa, a przede wszystkim może uda się osadzić ponownie swoich „przydupasów” na kluczowych stanowiskach decyzyjnych, którzy nie będą jątrzyć i utrudniać na przykład popełniania przestępstw podatkowych.

Przykre jest więc to, że tak naprawdę zostaliśmy sami w Europie. Uczciwość, przyzwoitość czy nawet zwykła sprawiedliwość stały się w Europie tak rzadkie i archaiczne, że chyba jedynie w Polsce jeszcze o nich mówimy. Europa żyje prawami mniejszości i zwierząt, pozbawiając większość ludzi prawa głosu.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s