Boli mnie jako Polaka umieszczenie polskich uczelni wyższych w czwartej albo piątej setce zestawienia światowego. Boli mnie, kiedy te oceny determinują opinie Polaków, którzy nie próbują nawet wyjaśnić, dlaczego taki właśnie panuje porządek w tych rankingach. Boli mnie jednak jeszcze bardziej, że pracownicy polskich uczelni nie potrafią zrobić niczego, żeby zmienić miejsce w peletonie świata nauki. No cóż. Wychodzi na to, że dla mnie sprawa polskich uczelni wiąże się z ciągłym bólem.

Polskie bóle są mi znane od dawna i właściwie pogodziłem się z nimi, znosząc je z podniesionym czołem dumnego Polaka. Doznałem czwartego rodzaju bólu uczelnianego, który zaczął się po polsku, ale tym razem stał się wielce światowym. Niestety. Boli mnie wiedza, jaką przekazuje się ludziom na uczelniach wyższych całego świata, która jest politycznie poprawna. Ściśle określony światopogląd i teorie przyjęte do tego światopoglądu decydują o wiedzy przekazywanej na większości wyższych uczelni, a reszta wiedzy jest odrzucona i można powiedzieć: zakazana. Tak dzieje się na studiach medycznych, tak się dzieje u prawników, ale nawet fizycy bądź chemicy muszą uznać za normę homoseksualizm czy może seks międzygatunkowy. Boli mnie, że protest werbalny przeciwko zboczeniom jest już jako „mowa nienawiści” przestępstwem. Boli mnie, bo wkrótce będziemy do tych zboczeń zmuszani, a sam opór będzie karany.

Przejaskrawiam oczywiście, ale lewicowo-liberalne odchylenie świata akademickiego stało się faktem, który może wygenerować tragiczne skutki. Wiedza bez politycznego odcienia staje się martwa i zdaniem naukowców dostępna w Internecie bez konieczności studiowania, natomiast studiowanie staje się dostępne dla ludzi o odpowiednich poglądach i nie do końca zainteresowanych wiedzą.

Piotr Tomski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s