Odbyło się spotkanie prezesa Kaczyńskiego z prezydentem Dudą i nikt nie wydał na ten temat oświadczenia, informującego o merytorycznej stronie tego spotkania. Jawność życia publicznego jest chyba oczywista, a tajemnice mają swoje granice w zupełnie innym miejscu. Ci dwaj panowie bawią się przecież za pieniądze obywateli, mają zatem oczywiste zobowiązania wobec obywateli.

Zaznaczmy: jeśli w tak kluczowej sprawie, jaką jest reforma sądownictwa polskiego, muszą się odbywać oficjalne spotkania wyżej wymienionych panów, to znaczy, że jest inaczej, niż było, a może nawet to znaczy, że już nigdy nie będzie, jak było. Czy Polacy za takim układem głosowali? Nie. Naprawa Rzeczypospolitej miała być kwestią bezsporną. Dodatkowym absurdem jest w tej sytuacji meritum sporu, czyli określenie kto będzie kontrolował sędziów: sędziowie, minister, prezydent czy bezpośrednio większość sejmowa pod postacią pana prezesa. A gdzie kontrola narodu? Czy któryś z tych szczytujących dwóch panów pomyślał chociaż o Konstytucji z art. 182, na podstawie którego można wprowadzić naprawdę dobre zmiany i obywatelską kontrolę nad sędziami do takiego stopnia, że dyscyplina w tym zawodzie byłaby wzorcem dla całego świata? No właśnie. Szczytujący panowie rzadko myślą, zwłaszcza kiedy spotykają się po długiej przerwie wypełnionej tęsknotą.

Nie mam więc żadnych wątpliwości w tej chwili i z czystym sumieniem mogę napisać, że resztki sympatii politycznych mam jedynie dla premier Szydło, w której widzę jeszcze odrobinę przyzwoitości. Miałem kiedyś nadzieję, że z Dudą przejmą władzę w PiS-ie, ale złudzenia z 2015 roku prysły. Pani Szydło nie ma tyle sił i przebiegłości politycznej, żeby usunąć ostatniego w Polsce „rycerza okrągłego stołu”, a pan Duda jest już tylko Dudusiem.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s