Wystarczy włączyć myślenie, żeby ocenić poziom poczucia godności osobistej polskich generałów. Honor dla oficera jest podobno bardzo ważny, co nawet ma go stawiać wyżej od innych żołnierzy, dla których zgodnie z tym zakłamanym rozumowaniem honor miałby mniejsze znaczenie, czy może ci inni byliby pozbawieni zdolności honorowej niczym wszystkie kobiety świata. Generałowie jako oficerska elita w sprawach honoru muszą błyszczeć. I co? Każdy polski generał błyszczy? A jaką żołnierską przysięgę składali ci generałowie kilkadziesiąt lat temu? Ustawa zwolniła ich z przysięgi? Ustawa reguluje honor oficerski?

Napluć i wytrzaskać po ryju generalskim jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Śmiać mi się chce, kiedy słyszę o sporach między prezydentem a ministrem obrony w kwestii nominacji generalskich na święto w dniu 15 sierpnia. Prezydencki doradca nie ma dostępu do tajemnic, chociaż generałem już jest, a nowych generałów nie będzie, bo przecież ktoś tak doradził prezydentowi, który z całą pewnością aż tak biegły w sprawach wojska nie jest, żeby osobiście znać przedstawionych do nominacji oficerów. Niestety. Takie sytuacje wywołują u mnie totalny brak zaufania do całej formacji rządzącej, w której nie widzę odpowiednich ludzi na odpowiednich stanowiskach, a już na pewno nieodpowiednimi ludźmi są wspomniani: prezydent i minister.

Znam kilku oficerów z epoki ludowego wojska, którzy świetnie odnaleźli się po odnowieniu ojczyzny i sojuszy w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. Dzisiaj już nie jestem z tej znajomości „dumny”. Przykra to jest sprawa, ale ewidentny udział w prześladowaniu innych ludzi za ich poglądy powoduje, że powinienem im pluć w twarz, a z kolei stopień starej znajomości przed pluciem mnie powstrzymuje. No właśnie. Osobiste relacje z ludźmi powodują jakąś dziwną formę nieuczciwości w stosunkach międzyludzkich.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s