Reforma sądownictwa wprowadzana teraz przez PiS niewiele zmienia w trzeciej władzy, a już na pewno nie daje kontroli nad sądami społeczeństwu. Kontrola pośrednia poprzez wybieranych polityków jest tylko iluzją, jak dotychczasowa kontrola nad prokuraturą lub policją jest śmiechu warta. Nie wiem wprawdzie, jak zadziała izba dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym, ale na pewno będą w niej sędziowie, którzy przecież nie spadną z nieba.

Czy można uzdrowić sądy polskie? Można. Podstawowym rozwiązaniem jest wprowadzenie rad sądowych już na poziomie powiatów, które będą wybierane w wyborach powszechnych na wzór samorządów i będą się składały ze zwykłych obywateli. Rady powinny oceniać pracę sędziów, ale także ich „życiowe doświadczenia”, bo to właśnie sędziowie na podstawie własnych doświadczeń życiowych wydają wyroki w procedurze karnej. I co? Czy te doświadczenia mają być poza kontrolą? Bez obywatelskich rad sądowych nie będzie sprawiedliwych sądów. Drugim koniecznym rozwiązaniem jest ograniczenie immunitetu sędziów do sali rozpraw. Trzecim koniecznym rozwiązaniem jest równy i bezpłatny dostęp do sądu dla każdego. Proste rozwiązania powyżej opisane byłyby początkiem prawdziwej reformy, a reforma PiS-u jest tylko zamianą dżumy na cholerę albo odwrotnie.

Sądy polskie składają się z rodzin mafijnych, które mają opanowany cały system. Każda sprawa daje się w tym systemie za odpowiednią opłatą „załatwić” na ugodowych warunkach. Każdy, kto zbliżył się do polskich sądów, potwierdzi moją ocenę. Liczymy więc na cud w wykonaniu PiS-u i jednak liczymy na niebo, które zrzuci nam uczciwych, nowych sędziów.

Jan Woliński

Jedna uwaga do wpisu “Sądy polskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s