Nie wiem, jaka jest prawda o zmianach klimatycznych na ziemi i tym samym nie wiem, jaki wpływ na te zmiany ma działalność ludzi. Nie wiem również, komu wierzyć w dyskusjach o zmianach klimatycznych, bo argumentacja nawet poważnych naukowców staje się chwilami podobna do argumentacji stricte religijnej, w której Bóg zostaje zastąpiony Matką Ziemią. W tej sytuacji nie liczy się wiedza, a podstawową rolę zaczyna odgrywać wiara. Tak. I znowu dla wiary jedni mają stracić miliardy euro lub dolarów, a drudzy – dobrze przygotowani na skutki tych nowych religii – mają te miliardy zachować. Czy właśnie wracamy do średniowiecza, kiedy Watykan w imię Boga wszystkich naliczał? Podobno wtedy powstały podwaliny kapitalizmu, bo na tym „boskim” naliczaniu najlepiej wychodzili ówcześni finansiści, którzy pracowali zblatowani z papieżami.

Trump wypowiedział porozumienie klimatyczne i dosłownie wypiął się na resztę przywódców zaczadzonych modlitwami do Matki Ziemi. No bo jak można wierzyć Niemcom, którzy przy produkcji samochodów oszukują na poziomie kontrolnego systemu komputerowego w kwestii emisji spalin. Samochody są przecież największymi trucicielami i to oszustwo jest powodem globalnego zwiększenia zatrucia powietrza o skali trudnej do zbadania. Niemcy za to oczekują zamknięcia elektrowni węglowych na przykład w Polsce, kiedy sami nie rozliczyli się z samochodów. Czy w ogóle ktoś prowadził uczciwe badania problemu tych niemieckich, trujących samochodów? Czy polski rząd znowu będzie milczał w tej sprawie?

Mamy niepowtarzalną okazję do wyjścia z paryskich „nieporozumień” klimatycznych i nie rozumiem teraz bezczynności polityków PiS-u. Czy znowu dojdzie do powtórki z zaniechania reparacji wojennych od Niemiec? Pozostaje tylko mieć nadzieję, że pan Kaczyński w tej sprawie obudzi się trochę wcześniej.

 

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s